Čínské úřady si došláply na platformy pro rozvoz jídel

V posledních letech se v Číně mohutně rozvíjel prodej zboží a služeb přes internet, což bylo možné pozorovat i v potravinářském sektoru a u rozvozu hotových jídel. Nemalý vliv na to má samozřejmě i pandemie koronaviru.

Poměr nákupů uskutečněných online se oproti nákupům fyzickým každoročně zvyšuje. Zatímco ještě v roce 2015 bylo online uskutečněno pouze 10,8 % veškerých nákupů, v roce 2020 to již bylo 24,9 %. V roce 2020 také dosáhly celkové online prodeje hodnoty 1,82 bilionu USD, o 10,9 % více než v roce 2019. Online nákupy potravin v minulém roce dosáhly hodnoty 65,5 miliard USD oproti zhruba 43 miliardám v roce 2019.

Významný je také online trh s rozvážkou hotových jídel, který byl v roce 2020 ohodnocen na 51,5 miliard USD. Významní hráči v odvětví rozvozu jídla se v poslední době dostávali pod nápor kritiky.

Pro platformy propojující restaurace a spotřebitele, jako jsou Meituan Dianping a Ele.me, je klíčové zajistit rychlé doručení a udržovat nízké náklady na dopravu, což se jim dlouhou dobu dařilo. Rozvozy byly zajišťovány jednotlivci, kteří nebyli jejich přímými zaměstnanci. Jednalo se o klasický příklad zakázkové ekonomiky (gig economy). Jejich plat, který nebyl sám o sobě příliš vysoký, mohl být dále krácen, nesplnili-li dodací lhůty stanovené striktními algoritmy.

Rozvozy jídel se v Číně realizují zpravidla na elektrických skútrech, které se snadněji proplétají ucpanými ulicemi velkoměst, na druhou stranu však byli jejich řidiči nuceni více riskovat, aby dostali zavčas objednávku k zákazníkovi.

Pozornost k pracovním podmínkám těchto kurýrů letos přitáhl čínský úředník, který se rozhodl na vlastní kůži zakusit, jak vypadá jejich běžný pracovní den. Na konci téměř dvanáctihodinové směny si vydělal pouhých 6,3 USD. Čínské úřady vydaly nové předpisy, které mají zlepšit podmínky a chránit zájmy těchto pracovníků.

Platformy pro rozvoz jídla musí zajistit, aby byli kurýři placeni nad úrovní minimální mzdy, měli přístup ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění a možnost sdružovat se v odborech. Má dojít také k rozvolnění dodacích lhůt a celkovému zlepšení jejich pracovních podmínek.

Akcie společnosti Meituan v reakci na nové regulace zaznamenaly na burze v Hongkongu pád o 14 %. Nedávné kroky čínských úřadů vůči technologickým gigantům nenechávají platformy pro rozvoz jídel na pochybách, že jim nezbývá nic jiného, než se plně podvolit a upravit svoje obchodní modely.

Autor: Ondřej Plaček. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme