Čínský dovoz japonských mořských plodů zaznamenal strmý propad

Čínské dovozy mořských plodů z Japonska klesly o 41 % ve srovnání s předchozím rokem. To následovalo po úplném zákazu dovozu mořských produktů z Japonska, který Peking zavedl v srpnu loňského roku.

V důsledku zákazu, který byl uvalen v reakci na vypouštění ošetřené radioaktivní vody z poškozené jaderné elektrárny Fukušima do moře, čínské dovozy mořských plodů z Japonska klesly na 299 milionů dolarů, což byla nejnižší úroveň od roku 2020, kdy se bilaterální obchod zmenšil v důsledku pandemie covidu-19.

Ilustrační fotografie

Peking odmítl uvolnění ošetřené vody, označujíc ji za „jaderně kontaminovanou“, a požadoval, aby Japonsko tuto činnost okamžitě zastavilo. Vzhledem k tomu, že vypouštění jaderné vody vedlo některé čínské spotřebitele k bojkotu japonských kosmetických a potravinářských produktů, celkový čínský dovoz z Japonska v roce 2023 klesl o 12,9 % ve srovnání s předešlým rokem.

V listopadu se čínský prezident Si Ťin-pching a japonský premiér Fumio Kišida dohodli, že oba státy budou otázku bezpečnosti výrobků konzultovat s odborníky, aby se vyřešil spor ohledně uvolňování vody.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii dospěla v červenci k závěru, že plán vypouštění vody z Fukušimy splňuje celosvětové bezpečnostní normy a bude mít „zanedbatelný“ dopad na lidi a životní prostředí.

Autorka: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR v Tokiu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Japonsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod | Potravinářský průmysl

Doporučujeme