Čínský festival fanoušků Maotai i s českou stopou

Nejznámějším čínským alkoholickým nápojem je bezesporu z obilí pálené paj-ťiou a jeho nejznámějším zástupcem je Maotai vyráběný státním podnikem Kweichow Moutai.

Maotai (také známý jako Moutai) se dá považovat za jeden ze symbolů Číny a tudíž nesmí chybět na oficiálních večeřích a při státních návštěvách.

Ilustrační fotografie

Jeho popularita stojí i za jeho vysokou cenou, která se pohybuje okolo 4,5 tisíc Kč za půllitrovou láhev, což zase přitahuje celou řadu padělatelů. Pro spotřebitele je tedy klíčové kupovat od ověřených dodavatelů.

V sobotu 26. srpna 2023 se v Pekingu uskutečnil třetí ročník Mezinárodního festivalu fanoušků Maotai, na kterém se sešli milovníci Maotai, odborníci, distributoři, zástupci firmy a sběratelé. Velvyslanectví České republiky v Pekingu pak prostřednictvím svého zemědělského diplomata na této akci zajistilo možnost prezentace i pro české výrobce alkoholických nápojů. Návštěvníci se tak mohli seznámit i s českým pivem, vínem a destiláty.

Popularitu Maotai dokresluje i dražba, kterou byla akce zakončena. Nejdražším kouskem, který se na ní prodal, byla láhev Maotai z roku 1958, jejíž prodejní cena se dostala až na téměř 2,7 milionu korun.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme