Čínský mlékárenský trh se nadále potýká s problémy

Čínští producenti mléka a mlékárenských produktů se již od začátku roku potýkají s nerovnováhou na tamějším mlékárenském trhu. Čína aktuálně zaznamenává výraznou nadprodukci.

Čínští experti očekávají, že letos bude vyprodukováno 1,1 milionu tun nadbytečného mléka. Velká část jeho produkce je proto určena k sušení.

Ilustrační fotografie

V polovině června letošního roku bylo denně sušeno 4–5 tisíc tun čerstvého mléka, což je však stále podstatně méně než rekordních téměř 11 tisíc tun denně v únoru letošního roku. Díky tomu se dovoz plnotučného sušeného mléka během prvních čtyř měsíců roku propadl, zvýšení bylo zaznamenáno až v květnu a červnu. Celkově se čínský dovoz plnotučného sušeného mléka v první půli roku meziročně propadl o 45 %.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Obecně v tomto období došlo u dovozu mléčných produktů k meziročnímu propadu o 15,2 %. Jedinými kategoriemi, které se poklesu vyhnuly, jsou sýry, tvaroh a syrovátka. Sýry a tvaroh těží z post-covidového oživení odvětví pohostinství, rostoucí chovy prasat pak stojí za větší spotřebou syrovátky na krmiva.

Jediným významným exportérem mléka do Číny, který v prvním pololetí nezaznamenal pokles vývozů, jsou USA (+19,2 %). Nový Zéland zaznamenal pokles vývozů o 22,5 %, Austrálie o 20 % a EU o 13,8 %.

Co se čínské domácí produkce mléka týče, zvýšené výrobní náklady společně s nižší poptávkou způsobenou negativním spotřebitelským sentimentem vedou k tomu, že pouze největší čínští producenti jsou schopni díky úsporám z rozsahu dosáhnout zisku. Mnozí zemědělci se tak snaží vyrovnávat finanční ztráty redukcí chovů a odprodejem krav na maso.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme