Čističky, nemocnice, školy, elektrárny. Ukrajinská města zveřejnila, co konkrétně potřebují

Rok od začátku války na Ukrajině se odehrál mezinárodní veletrh ReBuild Ukraine. Hostila ho Varšava a účastnila se i velká česká obchodní delegace. Ukrajinská města na akci představila konkrétní projekty, pro něž hledají zahraniční partnery. Jde především o obnovu tisícovek budov nebo zařízení, které zničili Rusové.

Ačkoli zprávy o válečném dění mezi Ukrajinou a Ruskem stále plní přední stránky médií, Ukrajina se již aktivně připravuje na svoji poválečnou obnovu. Zničená města a regiony mají řadu připravených projektů, do kterých se mohou zapojit zahraniční investoři a realizátoři. Skvělou příležitostí, jak tyto projekty představit, byl mezinárodní veletrh ReBuild Ukraine konaný v polovině února ve Varšavě.

Ruskému běsnění na Ukrajině padla za oběť obrovské množství civilních objektů i daleko za frontovou linií, jako je třeba tato škola v Žytomyru.

Zahraniční zájem byl výrazný. Akce se zúčastnili zástupci 22 zemí světa. Na veletrhu bylo možné navštívit oficiální účast například z Německa, Itálie, Dánska a Spojených států. Mezi vystavovateli byly ale také například stánky firem z Velké Británie, Rakouska, Belgie, Finska, Francie, Portugalska, Koreje, Turecka, pobaltských zemí.

Pozadu ostatně nezůstala ani Česká republika. V rámci českého stánku se představilo 14 firem zejména z oblasti stavebnictví. Dalších přibližně 40 podnikatelů navštívilo veletrh v rámci obchodní mise s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou. Česká oficiální účast byla organizována pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a jemu podřízené podnikatelské platformy Business klub Ukrajina. O tom, jak důležité a slibné je zapojení českých firem do procesu obnovy Ukrajiny, svědčí i to, že misi českých firem poprvé v historii organizovala Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy společně.

Konkrétní projekty, nabídky a poptávky ukrajinské strany budou postupně zveřejnovány na webové stránce projektu Business klubu Ukrajina

Klíčovou součástí veletrhu byla účast zástupců 23 ukrajinských samospráv, kteří v národním pavilonu „Ukrajina a její komunity“ ve svých stáncích prezentovali projekty pro obnovu a rozvoj svých komunit. Návštěvníci se tak mohli setkat kupříkladu se starosty či poslanci městských rad Irpiňe, Černihivu, Buči, Mariupolu, Trosťance, Čuhuivu nebo Žytomyru.

Derhači potřebuje přestavbu čističky nebo kulturního centra, Čuhuiv obnovu dvou zničených škol

Konkrétní projekty, které byly představeny, se týkaly zejména rekonstrukce zničených nebo poškozených obytných budov, škol, administrativních center, zdravotnických zařízení a infrastruktury. Z Charkovské oblasti se konference zúčastnili například zástupci města Derhači s projekty na přestavbu administrativních budov, kulturního centra, zdravotnického zařízení a čistírny odpadních vod nebo města Čuhuiv s projektem na přestavbu dvou zničených škol.

Firmy se mohly na akci představit na oficiálním společném stánku České republiky.

Dále se zúčastnili i zástupci města Izjum, které bylo Ruskou federací okupováno přes šest měsíců a osvobozeno v září roku 2022. Během okupace došlo k závažnému poškození infrastruktury a kompletnímu zničení vzdělávacích institucí, administrativních budov, výškových budov, mostů a dalších objektů.

Další informace o exportních příležitostech ve světě čtěte na portálu ExportMag.cz

Voznesensk poptává stavbu kompostárny a elektrárny

Z Mykolajivské oblasti se konference zúčastnili zástupci města Voznesensk, kteří prezentovali projekty na výstavbu kompostárny a solární elektrárny. Z Kyjevské oblasti se jednalo například o komunitu Boroďanka, která plánuje rekonstrukci administrativních budov, čistírny odpadních vod a obytných budov. Město Trosťanec v Sumské oblasti bude na konferenci prezentovat projekt přestavby nemocnice, která utrpěla během ostřelování obrovské škody, a je nutné provést kompletní obnovu.

Stavby a investice pro Ukrajinu

Veletrh nabídl mimo jiné i dvě samostatné konference Recovery Construction Forum a Investment Conference, které navštívili státníci a činitelé řady zemí zapojených do rekonstrukce Ukrajiny. Mezi vystupujícími byla například Ilze Indriksone – lotyšská ministryně ekonomiky, Kamila Krol – polská náměstkyně ministra ekonomického rozvoje a technologií, nebo například Natalia Kozlovská – ukrajinská náměstkyně ministra infrastruktury. Českou republiku zastupoval vládní zmocněnec pro rekonstrukci Tomáš Kopečný.

Na Ukrajinu se zaměří také letošní strojírenský veletrh v Brně

O tom, že akce byla úspěšná, svědčí například to, že organizátoři už avizovali konání obdobného veletrhu ještě letos 14. a 15. listopadu opět ve Varšavě. Na téma Ukrajiny se ostatně soustředí také říjnový Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně.

Roksolana Dryndak
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Doporučujeme