ČR prodloužila strategickou spolupráci s Japonskem

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek jednal ve Varšavě se svým japonským protějškem Tošimicem Motegim. Ministři podepsali Akční plán spolupráce mezi Českou republikou a Japonskem na období 2021–2025.

Setkání se uskutečnilo na okraj jednání ministrů zahraničních věcí zemí Visegradské skupiny a Japonska, které na 7. května zorganizovalo polské předsednictví V4.

Ministr Kulhánek vyzdvihl vysokou úroveň vzájemných vztahů. Oba představitelé ocenili výbornou spolupráci v oblastech jako je ekonomika, kultura, školství či věda a technika. „Velmi si vážím naší silné ekonomické spolupráce. Japonsko je 4. největším obchodním partnerem ČR mimo Evropu a dlouhodobě 2. největším investorem v naší zemi,“ uvedl ministr Kulhánek.

V průběhu jednání byly probrány možnosti součinnosti mezi zeměmi V4 a Japonskem při podpoře politické a ekonomické transformace zemí západního Balkánu a také možnosti další spolupráce mezi EU a Japonskem, mimo jiné v humanitární a rozvojové oblasti. „Věřím, že připravovaný květnový summit EU-Japonsko přispěje k hospodářskému oživení a pomůže překonat důsledky pandemie covid-19 ve světě,“ řekl šéf české diplomacie.

Na závěr podepsali ministři Kulhánek a Motegi Akční plán spolupráce mezi Českem a Japonskem na období 2021–2025. Dokument definuje klíčové oblasti strategické spolupráce, která byla poprvé dohodnuta v roce 2003. Mezi prioritní oblasti budou patřit vedle ekonomiky také věda, inovace a obchod. Důležitou součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie.

Japonsko je po Číně a Korejské republice třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy; v současné době Ministerstvo zahraničí jedná o strategickém partnerství také s Indií a o rozšířené spolupráci s Austrálií.

Mezi dalšími diskutovanými tématy byla japonská iniciativa Free and Open Indo-Pacific, role ČLR ve světě či aktuální vývoj v KLDR.

Japonsko je druhým největším investorem v České republice a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem České republiky v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 mld. USD. Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 tisíc lidí.

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme