CRIF: Firmy měly v říjnu naspořeno 1 289 miliard, o 6 % více než loni

Objem vkladů firem u českých bank ke konci října stoupl na 1 289 miliard korun, což je o 72 miliard více než před rokem. Objem jejich úvěrů přitom činil 1 205 miliard, o 41 miliard více než loni v říjnu.

Úspory živnostníků dosahovaly 174 miliard, o 12 miliard více než loni, zatímco objem jejich dluhu narostl pouze o půl miliardy na 47,5 miliardy. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

Ilustrační fotografie

„Objem firemních úvěrů začal výrazněji růst až letos v červenci. Naopak během prvního pololetí stagnoval a byl dokonce nižší než v prvním pololetí 2020. Domníváme se  proto , že společnosti se v posledních měsících ve větší míře pustily do některých investic, které dříve z nejrůznějších důvodů odkládaly, a tpo navzdory ne příliš příznivým podmínkám“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Úspory meziročně vzorstly také živnostníkům, a to o 7 %. Důvodem je ale především rychlé zvyšování jejich finančních rezerv v prvním pololetí tohoto roku. V létě začal objem jejich úspor stagnovat a od září potom dokonce klesat. Objem jejich úvěrů se potom meziročně zvýšil pouze nepatrně, konkrétně o 1 %.

Podíl nesplácených úverů se snížil, stále byl však vyšší než loni

Platební morálka firem  se v říjnu mírně zlepšila. Podíl nesplácených firemních úvěrů klesl na 3,9 % a poprvé od  listopadu 2020 se dostal pod hranici 4 %. Mezi živnostníky se potom platební morálka zlepšila pouze nepatrně. Živnostníci v říjnu nespláceli celkem 6,6 % svých úvěrů, podobně jako o měsíc dříve.

I přes postupné zlepšování v posledních měsících je platební morálka živnostníků i firem horší než v uplynulém roce. Meziročně na tom v říjnu byli výrazně hůře živnostníci, u nichž se podíl nesplácených úvěrů zvýšil téměř o polovinu, konkrétně ze 4,6 % na zmiňovaných 6,6 %. Mezi firmami došlo za posledních 12 měsíců k nárůstu nesplácených úvěrů pouze o 0,5 procentního bodu (z 3,46 % v říjnu 2020 na 3,94 % z letošního října). Svoji roli hraje především zákonný odklad splátek v průběhu roku 2020. Meziroční srovnání je tak ovlivněno tím, že řada firem a živnostníků, kteří by měli problémy se splácením už dříve, využívalo až do konce října zmiňované úvěrové moratorium. Po jeho ukončení se podíl nesplácených úvěrů skokově zvedl ve všech sledovaných kategoriích.

Domácnosti méně spořily, více se zadlužovaly avšak lépe splácely

Úspory domácností činily ke konci října 3 013 miliard korun, o 257 miliard (9 %) více než před rokem a o necelé 2 miliardy více než na konci září. Objem jejich úvěrů činil celkově 1 954 miliard, o 172 miliard (o 10 %) více než loni a o 17 miliard více než o měsíc dříve.

„Růst úspor domácností byl v říjnu nejnižší od začátku roku 2020. Může za to kombinace několika faktorů. První z nich souvisí s opětovným otevřením ekonomiky na jaře tohoto roku. Od té doby se tempo spoření domácností snižovalo  a naopak začal rychleji růst objem jejich zadlužení. To je přitom v kontrastu se zvyšujícími se úrokovými sazbami, které zvýhodňují spoření a znevýhodňují úvěry. Důvodem přitom může být inflace, která je výrazně vyšší než sazby na spořicích účtech,“ vysvětluje Věra Kameíčková nižší růst úspor s tím, že určitou roli mohly v říjnu hrát také předvánoční nákupy.

Stejně jako u firem a živnostníků, i u domácností došlo v říjnu k meziměsíčnímu snížení podílu nesplácených úvěrů. U úvěrů na bydlení šlo o snížení z 0,96 % na 0,93 % a u úvěrů na spotřebu o snížení z 5,17 % na 4,93 %.

Graf 1: Úvěry a vklady nefinančních podniků leden 2020 – říjen 2021 (v mld Kč)

Zdroj: Česká národní banka

Graf 2: Úvěry a vklady živnostníků (FOP) leden 2020 – říjen 2021 (v mld Kč)

Zdroj: Česká národní banka
Redakčně upravená tisková zpráva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a. s.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Analýzy a statistiky

Doporučujeme