CRIF: V České republice letos pravděpodobně vznikne nejvíce obchodních společností v historii

Počet nových podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby se přiblíží k hranici 60 tisíc.  • V říjnu tohoto 2018 vzniklo v České republice 2 948 obchodních společností a 5 767 fyzických osob podnikatelů. Zároveň zaniklo 1 257 společností, což je nejvíce od začátku roku, a 2 918 podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby.
  • V říjnu tak v České republice přibylo 1 691 společností a 2 849 fyzických osob podnikatelů.
  • Podle odhadů společnosti CRIF letos podruhé v historii vznikne více než 32 tisíc nových společností, o něco více než v roce 2017 a nejvíce v historii České republiky.
  • Počet nových podnikatelů se bude blížit hranici 60 tisíc.
  • Vyplývá to z analýzy, kterou společnost CRIF provedla s využitím dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Počet nově vzniklých obchodních společností (OS) se oproti minulému měsíci zvýšil a to o 707, a byl druhý nejvyšší v letošním roce. Počet zaniklých OS se zvýšil o 221 a byl nejvyšší v tomto roce. V říjnu tak v České republice přibylo o 486 společností více než v září.

„Počet nově vzniklých obchodních společností v letošním roce velmi pravděpodobně opět překoná hranici 32 tisíc nových společností. Poprvé se tak přitom stalo v roce 2017, kdy vzniklo dosud nejvíce obchodních společností v historii České republiky, konkrétně 32,5 tisíce. Letos by přitom jejich počet mohl být ještě o něco vyšší,“ říká Věra Kameníčková

Počet nových fyzických osob podnikatelů se v říjnu oproti září zvýšil o 603 na 5 767. Počet začínajících fyzických osob podnikatelů tak byl druhý nejvyšší v tomto roce. Počet těch, kteří své podnikatelské oprávnění zrušili, se meziměsíčně zvýšil o 570 na 2 918, stále však byl v porovnání s předešlými měsíci tohoto roku velmi nízký.

„V říjnu pokračoval trend posledních několika měsíců, během kterých se začal poměrně výrazně zvyšovat čistý přírůstek fyzických osob podnikatelů. V současnosti je velmi pravděpodobné, že poprvé od roku 2012 přibude v České republice více než 12 tisíc fyzických osob podnikatelů,“ říká Věra Kameníčková. Počet nových podnikatelů by se měl v letošní roce pohybovat blízko hranice 60 tisíc.

Počet podnikatelů roste nejrychleji na Vysočině, na Karlovarsku klesá

V říjnu začalo v České republice podnikat téměř 2x více fyzických osob než kolik jich se svým podnikáním skončilo, což je druhý nejvyšší poměr v tomto roce. Během prvních 10 měsíců připadalo na 10 končících podnikatelů 14 nových. Nejrychleji rostl v tomto ohledu počet podnikatelů na Vysočině, kde na každých 10 končících podnikatelů vzniklo 18 nových. Nejméně naopak v Karlovarském kraji, kde se počet podnikatelů dlouhodobě snižuje. Na každých 10 končících podnikatelů zde začalo podnikat pouze 8 nových.

Karlovarský kraj je také jediným krajem, ve kterém dlouhodobě stagnuje počet obchodních společností. Na každých 10 zaniklých společností zde v prvních 10 měsících roku připadlo právě 10 nových společností. Nejrychleji v tomto ohledu přibývaly společnosti na Olomoucku, kde za každých 10 zaniklých OS vzniklo 46 nových. Na Pardubicku to potom bylo 39 společností na 10 zaniklých a v Jihomoravském kraji 34.

Podnikatelé se z obchodu či ubytování a stravování stěhují do specializovanějších odvětví

I když počet podnikatelů se během prvních 10 měsíců tohoto roku zvyšoval rychleji než v předešlých letech, pokračoval trend postupné strukturální proměny jejich podnikání. Počet podnikatelů se snížil například v obchodě, kde na 10 končících připadlo 7 nových FOP, v ubytování a stravování, kde šlo o 8 nových FOP na 10 zaniklých, či v dopravě a skladování, kde činil tento poměr 9 nových FOP na 10 zaniklých. V informačních a komunikačních činnostech šlo naopak o 48 nových podnikatelů na 10 končících a v profesních, vědeckých a technických činnostech o 22 nových na 10 zaniklých.

Počet obchodních společností v žádném z hlavních odvětví neklesal, nejpomaleji rostl v obchodě (11 nových OS na 10 zaniklých) a v pronájmu nemovitostí (16 nových OS na 10 zaniklých). Nejrychleji naopak v profesních, vědeckých a technických činnostech (66 nových OS na 10 zaniklých) a v informačních a komunikačních činnostech (44 nových OS na 10 zaniklých).

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a. s.

Doporučujeme