CRIF: V prvním čtvrtletí zaniklo v Česku přes 4 tisíce firem, nejvíce v historii

Během prvního čtvrtletí vzniklo v České republice 8 075 obchodních společností a zároveň jich zaniklo 4 230, o 551 více než ve stejném období loňského roku a také nejvíce v české historii.

Vzhledem k vysokému počtu zániků firem se oproti loňsku snížil čistý přírůstek na 3 846, což je nejméně od roku 2020. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Ilustrační fotografie

„Vyšší počet zaniklých firem odráží stagnaci ekonomiky, nicméně počet firem se nadále zvyšuje, i když pomalejším tempem než v předchozích dvou letech. Zpomalení je znatelné zejména v porovnání se dvěma předcovidovými roky. Počet nových firem roste pomaleji než počet zaniklých,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Za první čtvrtletí připadlo 19 nových firem na 10 zaniklých, což je o 2 méně než loni avšak o 8 méně než před pěti lety.

V březnu vzniklo 2 716 nových firem, tedy o 131 firem více, než ve stejném měsíci loni, a zaniklo 1 383 firem, o 270 méně než vloni. Celkem tedy letos v březnu přibylo 1 333 firem, což je o 139 méně než ve stejném období loňského roku.

Nejrychleji přibývají firmy na Vysočině

Od začátku roku vzniklo nejvíce firem v Praze (3 969) v Jihomoravském kraji (1 054) a v Moravskoslezském kraji (571). Zaniklých firem bylo nejvíce ve stejných krajích, a to v Praze (2 268), v Jihomoravském kraji (417) a v Moravskoslezském kraji (376).

Od začátku roku přibývaly nejrychleji firmy na Vysočině, kde připadlo 46 nových firem na 10 zaniklých, dále pak v Pardubickem kraji, kde vzniklo 39 firem na 10 zaniklých. Naopak nejpomaleji se počet firem zvyšoval  na Karlovarsku, kde připadlo 14 nových firem na 10 zaniklých. 15 nových firem na 10 zaniklých připadlo na Liberecku, Ústecku a v Moravskoslezském kraji.

Nejvíce firem vzniklo od začátku roku v odvětví nakládání s nemovitostmi

Nejvíce firem za první čtvrtletí vzniklo v odvětví nakládání s nemovitostmi (1 200), v obchodu (1 162) a ve zpracovatelském průmyslu (972). Nejvíce firem zaniklo v obchodu (1 403), v nakládání s nemovitostmi (815) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (545).

Nejrychleji přibývají firmy v sektoru zemědělství, lesnictví a rybářství, kde připadlo za první tři měsíce tohoto roku 58 nových firem na 10 zaniklých. Následuje zpracovatelský průmysl 29 novými firmami na 10 zaniklých. Úbytek firem naopak zaznamenává odvětví obchodu, kde připadá pouze 8 nových firem na 10 zaniklých a také profesní, vědecké a technické činnosti s 9 novými firmami na 10 zaniklých.

Oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku vzniklo o 46 % firem více v odvětví ubytování a stravování a  o 42 % více v dopravě a skladování. Jediné odvětví, kde vzniklo méně firem než loni, jsou informační a komunikační činností, které zaznamenaly dvouprocentní pokles počtu vzniklých firem. Odvětví doprava a skladování prochází turbulentním vývojem. V prvním čtvrtletí vykázalo nadprůměrný růst počtu nových a zároveň i zaniklých firem. 

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme