CRIF: Za prvních osm měsíců roku zaniklo přes 10 tisíc firem, nejvíce za poslední čtyři roky

V srpnu letošního roku bylo v Česku založeno 2 313 nových obchodních společností a 1 356 jich zaniklo. Za období leden až srpen vzniklo celkem 19 186 nových firem a zaniklo jich 10 549, což je ve srovnatelném období nejvíce od roku 2019. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

„Letošní srpen byl co do počtu zaniklých firem rekordní. Letní měsíce jsou přitom obvykle klidnější, jak co se týká zakládání nových firem, tak jejich rušení, takže jde o mimořádný výkyv. Čistý přírůstek firem nicméně klesá již třetím rokem po sobě. Za prvních osm měsíců roku zaniklo nejvíce firem v odvětví obchodu. Ubylo jich 3 410 a vzniklo jen 2 853, takže počet společností v odvětví obchod se v období leden až srpen o 557 snížil,“ řekla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Ilustrační fotografie

V řadě dalších odvětvích byl počet nově vzniklých firem vyšší než počet zaniklých, takže čistý přírůstek, tedy rozdíl mezi počtem vzniklých a počtem zaniklých firem, činí za prvních osm měsíců roku celkem 8 637 obchodních společností. Dynamika čistého přírůstku se ale snížila: na 10 zaniklých firem připadlo letos v srpnu 17 nově vzniklých. Vloni ve stejném měsíci na deset zaniklých firem připadlo 23 nových.

Nejmenší čistý přírůstek nových firem je v Karlovarském kraji

Největší čistý přírůstek obchodních společností zaznamenala tradičně Praha, kde za prvních osm měsíců roku vzniklo 9 363 firem a 5 498 jich zaniklo. Jejich čistý přírůstek tak činil 3 865. Na opačném konci žebříčku se umístil Karlovarský kraj, kde v tomto období vzniklo 218 nových firem a 212 jich zaniklo, jejich počet se tak téměř nezměnil.

Nízký čistý přírůstek za leden až srpen vykazuje také Liberecký kraj (348 firem vzniklo, 260 zaniklo, přírůstek je 88) a Ústecký kraj (565 firem vzniklo, 433 zaniklo, přírůstek je 132 firem).

Kraj Vysočina měl za osm měsíců roku 35 nově vzniklých firem na deset zaniklých, což je nejvyšší poměr ze všech krajů republiky. Druhý v pořadí byl Zlínský kraj (32 nově vzniklých firem na deset zaniklých) a Olomoucký kraj (29 nově vzniklých firem na deset zaniklých).

Nejvíce firem ubylo v odvětví obchodu

Ve většině odvětví je čistý přírůstek obchodních společností kladný. Za prvních osm měsíců roku byl nejvyšší ve zpracovatelském průmyslu, kde vzniklo 2 293 firem a zaniklo jich 863, takže počet společností se zvýšil o 1430. Naopak v odvětví obchodu je čistý přírůstek záporný: vzniklo 2 853 firem, zaniklo 3 410 firem a čistý přírůstek tak činil -557 obchodních společností. Firem ubylo rovněž v odvětví peněžnictví a pojišťovnictví (vzniklo 46, zaniklo 68, úbytek 22 firem) a těžba a dobývání (vzniklo 10, zaniklo 15, čistý úbytek je 5 firem).

Nejrychleji se počet firem zvýšil v odvětví ostatní činnosti, kde na 10 zaniklých firem vzniklo 46 nových. Následuje odvětví elektřina, plyn, teplo (42 nově vzniklých na deset zaniklých) a poměrně rychle rostl počet společností v zemědělství a lesnictví (38 vzniklých firem na deset zaniklých).

Graf 1: Počet vzniklých a zaniklých obchodních společností za prvních 8 měsíců od roku 2017

Zdroj: CRIF

Graf 2: Počet nově vzniklých obchodních společností na jednu zaniklou za prvních 8 měsíců v jednotlivých letech

Zdroj: CRIF
Redakčně upravená tisková zpráva společnosti CRIF

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme