ČSÚ: Listopadová obchodní bilance skončila přebytkem

Podle předběžných údajů skončila v listopadu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 23,6 mld. Kč, který byl meziročně o 4,2 mld. Kč nižší.

Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím příznivě ovlivnil zejména meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly o 2,2 mld. Kč. O stejnou částku se snížil deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Kladné saldo bilance s elektrickými zařízeními meziročně vzrostlo o 2,0 mld. Kč.

Ilustrační fotografie

Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně menší přebytek obchodu s kovodělnými výrobky o 4,3 mld. Kč a stroji a zařízeními o 2,8 mld. Kč. Deficit obchodní bilance u základních kovů se prohloubil o 1,6 mld. Kč.

Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy EU se v říjnu meziročně snížil o 3,9 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se zvýšil o 0,5 mld. Kč. Meziročně vzrostl vývoz o 4,4 % na 424,5 mld. Kč a dovoz o 5,8 % na 400,9 mld. Kč.

„Problém, který je v posledních měsících signifikantní pro českou ekonomiku, stále přetrvává. Obě složky zahraničního obchodu sice rostou, ale zatímco export šel nahoru o 4,4 %, import o 5,8 %. Už máme k dispozici také statistiku se všemi státy EU. Klíčové je, že přebytek bilance se státy v EU se v říjnu zhoršil o 3,9 mld. korun a deficit se státy mimo EU naopak vzrostl o 0,5 mld. korun. I když se nejedná o zásadní zhoršení, celkový nelichotivý obrázek se tím potvrzuje,“ upozorňuje hlavní analytik společnosti Citfin Tomáš Volf.

„Zahraniční obchod opět táhl automobilový průmysl, když se přebytek obchodu s motorovými vozidly zvýšil o 2,2 mld. Kč. Spoléhat se ale pouze na naše tradiční odvětví by bylo velmi krátkozraké, protože i automotive čeká v blízké budoucnosti množství výzev (přechod na elektromobilitu a s tím spojené hrozby pokut za nadměrné emise, silná zahraniční konkurence a v neposlední řadě možné uvalení amerických cel na evropské zboží včetně automobilů). V problémech se nachází navíc i německý automobilový průmysl, jehož jsme významným subdodavatelem,“ uvádí v komentáři analytik Raiffeisenbank Martin Kron.

„I v listopadu rostl dovoz rychleji než vývoz. Téměř o 26 % meziročně vzrostl například dovoz kovodělných výrobků, které byly původem zejména z Německa, Slovenska a Číny. Meziroční růst o více než 2 mld. Kč jsme zaznamenali také u dovozu potravinářských výrobků, které byly původem zejména z Německa, Polska a Španělska,“ říká Jana Mazánková, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ. Meziměsíčně po sezónním očištění se vývoz zvýšil o 0,5 % a dovoz snížil o 0,7 %.

V lednu až listopadu 2024 dosáhl přebytek obchodní bilance 219,1 mld. Kč, což představovalo meziroční přírůstek o 101,2 mld. Kč. Od začátku roku stoupl vývoz o 4,7 % a dovoz o 2,3 %.

Doležal: U hlavních exportních partnerů pokračuje stagnace

„Z hlediska teritoriálního rozdělení vývozu za listopad, stejně jako v předešlém měsíci, zaznamenáváme stagnaci směrem k hlavním exportním partnerům. Německo meziročně roste pouze o půl procenta, vývoz na Slovensko vykazuje pokles o 0,8 %. Naopak opět dvouciferně roste export do zemí mimo EU, a to o 15,2 %. Meziročně vzrostl vývoz do Izraele, Ázerbájdžánu, Singapuru, Indonésie či Malajsie, ovšem celkový podíl těchto zemí nepřekračuje 1,5 %,“ uvádí generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal.

Zdroj: ČSÚ a komentáře

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme