Čtrnáct osobností převzalo medaile ministra průmyslu a obchodu

Významný čin, zásluhy nebo celoživotní práce. Právě za ty se udělují tradiční medaile ministra průmyslu a obchodu. Čtrnácti osobnostem napříč sektory je udělil vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.

Budova ministerstva v ulici Na Františku

Slavnostní akce se vůbec poprvé v historii uskutečnila ve vstupním foyer hlavní budovy Ministerstva průmyslu a obchodu Na Františku v Praze 7. září.

Ocenění dvakrát souvisela s významným činem, devětkrát byla udělena za zásluhy. A tři osobnosti tuzemského průmyslu a obchodu, konkrétně Mojmír Čapka, Zdeněk Juračka a Jaroslav Seifrt, získaly medaili za celoživotní práci.

„Z oceněných, které vybral nominační výbor, mám velkou radost. Bylo mi velkou ctí jim medaile osobně předat. Jde o úžasné lidi z různých profesí a oblastí napříč průmyslem a obchodem,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Věřím, že se tito lidé stanou inspirací po ostatní, budou motivovat firmy k rozvoji, podpoří zájem o průmysl a obchod, význam celé oblasti a také, úplně obyčejně, že je medaile potěší. Jsou to výjimečné osobnosti, které si zaslouží výjimečnou cenu.“

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček | MPO

Přihlédlo se i k tomu, kdo přispěl k boji s covidem

Medaile ministra průmyslu a obchodu se udělují na základě usnesení vlády z roku 2016 za zásluhy, celoživotní práci nebo významný čin. Návrhy na ocenění podává nominační výbor, který letos tvořili zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Asociace malých a středních podniků a živnostníku a ČVUT v Praze. Nechyběli ani náměstci ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a průmysl.

„Srdečně gratuluji všem oceněným, ale i těm co byli nominováni. A pro úplnost rád připomínám, že naposledy byla medaile udělena loni v září chemiku Josefu Paškovi za zásluhy v organické technologii,“ dodává náměstek ministra průmyslu a obchodu pro průmysl a stavebnictví Eduard Muřický.

„Letos jsme s ohledem na situaci s covidem při nominacích přihlíželi i k tomu, kdo pomohl při boji s pandemií – například vývojem a výrobou zdravotnických prostředků,“ vysvětluje náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková a dodává: „Proto jsme ocenili i kategorii neobyčejný podnikatelský čin v době pandemie covid-19 či zdravotnické prostředky.“

Na MPO se od 35 oborových organizací sešlo 23 nominací. Medaili ministra průmyslu a obchodu na základě výběru nominačního výboru převzalo 14 osobností českého průmyslu a obchodu.

Přehled oceněných

Za významný čin – vývoj a výroba 1. nanovlákenného respirátoru FFP3 na světě – získal medaili ministra průmyslu a obchodu Jan Buk, ředitel společnost Pardam Nano4Fibers.

Za významný čin – operativní přebudování výroby pro zajištění dezinfekce během pandemie covid-19 – získal medaili ministra průmyslu a obchodu Pavel Drha, výkonný ředitel firmy DF Partner.

Za zásluhy v textilním průmyslu získal medaili ministra průmyslu a obchodu Petr Bukovski, jednatel společnosti CLINITEX.

Za zásluhy v oblasti elektrotechniky a ICT získal medaili ministra průmyslu a obchodu Otto Daněk, předseda představenstva společnosti ATAS Elektromotory Náchod.

Za zásluhy v letectví a kosmickém průmyslu získal medaili ministra průmyslu a obchodu Josef Kašpar, generální ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu.

Za zásluhy v dřevozpracujícím průmyslu, papírenství a nábytkářství získal medaili ministra průmyslu a obchodu Ivo Klimša, bývalý generální ředitel firmy Lenzing Biocel Paskov.

Za zásluhy v oblasti cirkulární ekonomiky získal medaili ministra průmyslu a obchodu Zbyněk Kozel, generální ředitel společnosti EKO – KOM.

Za zásluhy v těžebním průmyslu získal medaili ministra průmyslu a obchodu Jiří Pöpperl, člen představenstva společnosti Sokolovská uhelná, právní nástupce.

Za zásluhy v oblasti optiky pro průmysl, sport a obranu získal medaili ministra průmyslu a obchodu Gerald Rausnitz, generální ředitel společnosti Meopta Group.

Za zásluhy v chemickém průmyslu získal medaili ministra průmyslu a obchodu Ivan Souček, ředitel Svazu chemického průmyslu.

Za zásluhy v oblasti zdravotnických prostředků získal medaili ministra průmyslu a obchodu Karel Volenec, vedoucí výzkumu a majitel společnosti ELLA – CS.

Za celoživotní práci v automobilovém průmyslu získal medaili ministra průmyslu a obchodu Mojmír Čapka, generální ředitel firmy Brisk Tábor.

Za celoživotní práci v oblasti obchodu získal medaili ministra průmyslu a obchodu Zdeněk Juračka, bývalý předseda Asociace českého tradičního obchodu.

Za celoživotní práci ve sklářském průmyslu získal medaili ministra průmyslu a obchodu Jaroslav Seifrt, bývalý ředitel firmy Crystal Bohemia.

Doporučujeme