CzechInvest: Francouzské firmy investovaly v Česku přes 30 miliard

Česká republika je stále větším lákadlem pro francouzské zahraniční investory, které agentura CzechInvest podporuje od začátku svého fungování. Za tu dobu se realizovalo celkem 65 investičních projektů ve výši 30,2 miliard korun.

Ty nejzajímavější záměry byly oceněny na včerejším galavečeru Francouzsko-české obchodní komory v Lobkowiczském paláci.

Ilustrační obrázek

„Francouzské investice představují obrovský potenciál a současné množství přislíbených investic znamená vytvoření více než desítky tisíc pracovních míst. Velmi nás těší rozvoj individuálních firem, jako například společnost Valeo, která v devadesátých letech přišla do ČR se svými výrobními aktivitami, které v posledním desetiletí následovaly velké investice do výzkumu a vývoje,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu, který je pověřen řízením agentury CzechInvest, Petr Očko.

Valeo v Česku zaměstnává 4 000 lidí, z toho 700 právě ve výzkumném centru v Praze, kde vznikají nové technologie, senzorika a funkce pro auta budoucnosti, například první sériově vyráběný laserový senzor, klíčový prvek pro autonomní mobilitu.

„Valeo má v České republice umístěny klíčově aktivity na poli testování autonomní mobility a pokročilých ADAS systémů, aktivně spolupracuje s místními univerzitami a přispívá k celosvětovému významu českého automobilového průmyslu,“ doplňuje Očko.

Ocenění pro firmu roku

Ten zároveň předal během večera ocenění v kategorii Firma roku, kterou vyhrála společnost sídlící v Plzni a specialista na laserové vyřezávání Oxymetal Group. Oceněna byla zejména za úspěšný rozvoj své výroby během posledních tří let, kdy se musela vypořádat s dopady pandemie. I přesto se ji podařilo růst a ze čtyř zaměstnanců v roce 2019 jich má dnes téměř padesát. Francouzsko-český tým, který operuje v Plzni, navíc prospívá k rozvoj francouzsko-českých vztahů.

„Mezi dlouhodobé klienty agentury CzechInvest patří celá řada významných nadnárodních společností. Za zmínku stojí například společnost Schneider Electrics, Latecoere, BlueLink nebo Sanofi. Přesně takové investice totiž dávají Česku něco navíc. Ať už know-how v podobě inovací nebo nové kvalifikované zaměstnance. Přinášejí tak peníze do státní kasy, ale také zvyšují kvalitu života obyvatel v regionech,” popisuje Eva Jungmannová, ředitelka Divize investic a zahraničních aktivit agentury CzechInvest, která také předala jednu z cen, a to konkrétně výherci kategorie Francouzský úspěch v České republice. Tím se stala společnost ABI Profils dodávající do Česka profily a trubky z technických plastů.

Zajímavostí je, že si tento malý podnik zvolil Českou republiku za svůj první zahraniční trh a díky úspěšné exportní strategii dokázal během čtyř let zvýšit svůj obrat na více než 5,5 milionů korun. Získal tak zajímavé klienty v oblasti automotive, potravinářství a v dalších důležitých odvětvích. Dnes již v České republice zakládá vlastní technický tým.

• Teritorium: Česká republika | Francie

Doporučujeme