Zdroj: CzechTrade

CzechTrade podepsal memorandum k posílení obchodní spolupráce s Ukrajinou

Agentura na podporu obchodu CzechTrade od začátku ruské invaze pomáhá českým firmám s exportem na Ukrajinu či hledáním náhradních trhů za Rusko a ukrajinským firmám nabízí své služby související s obnovou země.

Česko-ukrajinské obchodní vztahy nyní nově potvrzuje memorandum mezi agenturou CzechTrade a mezinárodní platformou NAZOVNI, vytvořenou ukrajinskou Radou exportérů a investorů, které dnes v Praze za přítomnosti kyjevských diplomatů podepsal generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.

Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade a Vitalij Usatyj, Chargé d’affaires

Memorandum o porozumění deklaruje záměr spolupracovat na posílení obchodních vztahů a podpoře hospodářské spolupráce mezi firmami Ukrajiny a České republiky. Účastníci se zavazují k poskytování informací, které mohou být klíčové pro posílení vzájemného obchodování, a podpoře při obchodních, investičních a dalších podnikatelských událostech.

„Vztahy mezi Ukrajinou a Českou republikou je nutné, obzvlášť v současné době válečné krize, podporovat z obchodního i bezpečnostního hlediska. Podepsáním memoranda jsme stvrdili vzájemnou podporu a kladné obchodní vztahy, které se v CzechTrade snažíme udržovat také pomocí našich programů pro české i ukrajinské firmy, například službou Export pro obnovu Ukrajiny nebo Podpora importu pro rozvoj exportu,“ říká Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.

Podepsání memoranda se v sídle CzechTrade v Praze zúčastnil kromě generálního ředitele a dalších zástupců CzechTrade také Vitalij Usatyj, Chargé d’affaires, Valerij Demianets, vedoucí obchodně-ekonomického úseku a Andrij Kolesničenko, diplomat obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví Ukrajiny. Za mezinárodní platformu NAZOVNI bylo memorandum podepsáno v Kyjevě zástupkyní platformy Svitlanou Skus a diplomatickou poštou zasláno na Velvyslanectví Ukrajiny v České republice.

Memorandum vzniklo mezi agenturou CzechTrade při Ministerstvu průmyslu a obchodu a mezinárodní platformou NAZOVNI, spadající pod Ministerstvo zahraničních věcí UA. Cílem platformy je propagace zboží a služeb v zahraničí za podpory ukrajinských diplomatických misí. Platforma poskytuje ukrajinským společnostem možnost pohodlné a efektivní spolupráce s ukrajinskými ambasádami ve světě, například českou.

„Memorandum je dokument, který potvrzuje dobré vztahy mezi ukrajinskou a českou stranou. Vzájemná spolupráce je na vysoké úrovni a jsem rád, že se společně shodneme na potřebě vytvořit a poskytovat příznivé podmínky k obchodování a podpoře aktivit českých i ukrajinských firem ve svých zemích,“ komentuje podepsání memoranda Vitalij Usatyj, Chargé d’affaires Velvyslanectví Ukrajiny.

Doporučujeme