Další myšlenkou Czexpats in Science je usnadnění návratu vědců do českého prostředí a poskytnutí vědcům dlouhodobě žijícím v zahraničí možnost pozitivně inspirovat a ovlivňovat českou vědu. V neposlední řadě Czexpats in Science spojuje podpora mobility českých vědců, zejména sdílením zkušeností a informací.
První setkání českých vědkyň a vědců působících v Dánsku se uskutečnilo na konci dubna na rezidenci Velvyslanectví ČR v Kodani. Zúčastnilo se jej přes 30 vědců aktivních na území Dánska a procházejících všemi fázemi kariéry – od magisterského studia až po ty, kteří se vědecké činnosti věnují aktivně, na profesionální úrovni.
Akci, kterou moderovali Anita Brožková ze světoznámé dánské farmaceutické společnosti Novo Nordisk a Jan Benada z Kodaňské univerzity, uvedli český velvyslanec v Dánsku Jiří Ellinger a ředitel iniciativy Czexpats in Science Matouš Glanc. Následovalo 12 flash talk příspěvků z úst odborníků působících v oborech od molekulární biologie, přes AI výzkumníky až po neurovědce či historiky.
V rámci flash talks mohli zájemci krátce představit svůj výzkum. Pětiminutové „záblesky“ poskytly velmi inspirativní vhled do vybraných aktuálních výzkumných témat z dílny různých dánských univerzit, jako jsou technicky zaměřená DTU či přírodovědná frakce Kodaňské univerzity.
Přednáška a příběh psycholožky
Keynote přednášku přednesla psycholožka Hana Malá Rytter, která dlouhodobě působí na katedře psychologie Kodaňské univerzity, na téma výzkumu plasticity mozku a jeho rehabilitace po úrazech a mozkových příhodách. Přednáška byla navíc proložena osobním příběhem vědkyně, seznamujícím nejen s linií výzkumu, ale i životem v Dánsku.
Závěr neformálního, byť profesně vysoce odborného setkání, byl věnovaný networkingu. K rychlé organizaci a realizaci setkání došlo díky vřelému kontaktu Velvyslanectví ČR v Dánsku s ambasadorkou iniciativy Czexpats in Science Martou Šiborovou.
V obecné diskuzi se probírala otázka šíření povědomí o výzkumu ve vysoce konkurenčním prostředí Dánska, jehož zejména farmaceutický průmysl přitahuje světovou vědeckou elitu. Akce měla mimořádný úspěch a českým vědkyním a vědcům působícím v Dánsku umožnila nejen sdílení svých výzkumných záměrů v nových kontextech, ale také networking, tolik důležitý k úzkému propojení akademického, výzkumného a byznysového prostředí.