Dálniční známka na Slovensku: Jak ji koupit a kdo ji mít nemusí?

Na Slovensku se používají jen elektronické dálniční známky. Pro rok 2020 se jejich cena nemění. Kontrola se provádí automaticky, stejně jako rozesílání pokut.Kdo jezdí na Slovensko pravidelně, už určitě ví, že Slováci zavedli elektronické dálniční známky. Na čelní sklo aut se nic nelepí, vše je elektronické. Včetně monitorování zaplacení poplatku. Slovensko rozlišuje několik typů dálničních poplatků. Vedle roční, třicetidenní a desetidenní známky musí mít ještě vlastní známku přívěs, pokud celková hmotnost soupravy překročí 3,5 tuny.

Ceny poplatků za používání dálnic na Slovensku se pro rok 2020 nemění. Roční známka platná do 31. ledna následujícího roku stojí 50 eur, třicetidenní známka vyjde na 14 eur a desetidenní známka na 10 eur. Poplatky za známku pro přívěs jsou stejné (50, 14 nebo 10 eur podle doby platnosti).

Co tedy musíte udělat, abyste mohli po zpoplatněných úsecích slovenských dálnic a rychlostních silnic jezdit?

Jak a kde slovenskou dálniční známku koupit?

Ještě před překročením hranic se Slovenskem je potřeba na stránkách eznamka.sk nebo pomocí mobilní aplikace zakoupit elektronickou dálniční známku. Nebojte, nemusíte tak činit přesně v den vjezdu na Slovensko. Datum platnosti lze nastavit i dopředu.

Ve formuláři zadáte registrační značku vozidla, zemi registrace, vyberete platnost známky a pak ještě zadáte svůj e-mail. Volitelně můžete vyplnit i své telefonní číslo. Pak vyberete, jestli chcete platbu on-line kartou nebo přes mobilní aplikaci. Případně lze známku zaplatit dopředu bankovním převodem. Tam ale pozor, převodem to může trvat i čtyři dny a známka je platná až tehdy, když se platba připíše. Nemůžete tedy na dálnici, aniž by byla známka zaplacená.

Známku je možné koupit také na vybraných místech. Nejčastěji na čerpacích stanicích před hranicemi, ve vybraných servisech či na bývalých hraničních přechodech. Počítejte ale s tím, že zejména u pokladen u hraničních přechodů bývá v sezóně fronta i na několik desítek minut.

Slováci monitorují značky aut pomocí mýtných bran nebo přenosných zařízení. Pokud zjistí, že auto nemá zaplacenou známku, vymáhají pak i na cizincích pokutu až 500 eur.

Kdo elektronickou známku mít nemusí?

Elektronickou dálniční známku nemusí mít motocykly všech kategorií. Na nákladní vozidla se pak vztahuje systém elektronického dálničního mýta.

Podle slovenských zákonů vedle vybraných státních složek a institucí nemusí mít elektronickou dálniční známku také vozidla osob s průkazem ZTP a historická vozidla. Pro osvobození vozidla od poplatku je potřeba vyplnit formulář žádosti a osvobození vozidla od poplatku, ke kterému je potřeba přiložit i potřebné dokumenty, například průkaz historického vozidla či v případě osob ZTP potřebné průkazy. Otázkou je, jestli provozovatel systému žádosti zahraničních osob vyhoví. Vyhovět totiž nemusí.

Převzato z webu Autobible.cz. Autor: Jakub Bartek

• Teritorium: Evropa | Slovensko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Služby

Doporučujeme