Dánsko vybuduje největší centrum pro kolaborativní roboty na světě

Dánský ministr průmyslu, obchodu a financí Simon Kollerup v úterý 4. února 2020 slavnostně odhalil nové budoucí sídlo společností Mobile Industrial Robots (MiR) a Universal Robots (UR), dvou vlajkových lodí prosperujícího dánského robotického průmyslu. Firmy budou společně sdílet 32 000 m2 v novém „cobot hubu“ neboli centru pro kolaborativní roboty ve městě Odense, které je dánským srdcem rychle se rozvíjejícího robotického klastru.

Foto: MiR/UR

Společnostem Mobile Industrial Robots (MiR) a Universal Robots (UR) se v Odense díky finanční podpoře jejich společné americké mateřské společnosti Teradyne podařilo získat 50 000 m2 stavební plochy, kde bude investováno 36 milionů dolarů do výstavby největšího centra kolaborativní robotiky na světě.

Kolaborativní roboty – tzv. koboty – jsou nyní nejrychleji rostoucím segmentem průmyslové automatizace. Koboty jsou typem uživatelsky přívětivých robotů, které mohou úzce spolupracovat s lidmi, aniž by bylo třeba bezpečnostní ochrany, což zlepšuje pracovní prostředí i produktivitu.

Vznik nového „cobot hubu“ koresponduje s posláním společnosti Teradyne, která chce i nadále posilovat vedoucí pozice svých dceřiných společností Mobile Industrial Robots a Universal Robots na celosvětovém trhu.

„MiR a UR jsou světovými lídry v odvětví kolaborativní robotiky, která zpřístupňuje automatizační řešení společnostem všech velikostí. Teradyne neustále intenzivně investuje do vývoje nových produktů, řešení a prodejních kanálů a tento nový objekt je klíčovou součástí naší růstové strategie,“ říká Mark Jagiela, prezident a generální ředitel společnosti Teradyne.

Doplňuje: „V Dánsku jsme našli něco velmi výjimečného. Kombinace dánského inovativního průmyslového designu a praktického smyslu pro podnikání je pro rozvíjející se odvětví perfektní. Nikde jinde na světě jsme se dosud nesetkali s takovou schopností uzpůsobit roboty k práci v kooperaci s lidmi uživatelsky přívětivým způsobem. Jsme velmi nadšeni, že můžeme rozšířit naše schopnosti v Odense.“

Společnost Teradyne, která vlastní společnosti Mobile Industrial Robots a Universal Robots neinvestovala do vývoje robotů v Dánsku poprvé. Do těchto rychle rostoucích mladých dánských robotických společností investovala již více než půl miliardy dolarů.

Očekává se nárůst nových pracovních míst

Foto: MiR/UR

Stavební plocha se nachází v průmyslové čtvrti Odense, v blízkosti současného sídla Universal Robots, které se také stane součástí nového centra pro kolaborativní roboty. Obě společnosti budou pokračovat jako samostatné subjekty s cílem vytvořit atraktivní prostředí, které pomůže přilákat nové zaměstnance a podpořit tak pokračující růst, který je očekáván i v následujících letech.

„Dánsko má na globálním trhu s koboty významné postavení. Proto má velký smysl ambiciózně investovat do výstavby největšího „cobot hubu“ na světě přímo tady v Odense,“ říká Thomas Visti, generální ředitel společnosti Mobile Industrial Robots. „Nabídneme silné a profesionální prostředí s vynikajícím vybavením, což nám umožní přilákat talenty z celého světa.“

Společnost Mobile Industrial Robots za poslední rok najala 100 nových zaměstnanců a Universal Robots za poslední dva roky přijala 280 nových zaměstnanců. V současné době má společnost Universal Robots v Dánsku 450 zaměstnanců a celosvětově téměř 700 zaměstnanců, společnost Mobile Industrial Robots v Dánsku zaměstnává 160 zaměstnanců a celosvětově 220 zaměstnanců.

Unikátní talentová základna v Dánsku

Jürgen von Hollen, prezident společnosti Universal Robots, vidí na trhu s koboty obrovský potenciál. „Podle ABI Research jde o trh, který podle očekávání dosáhne v roce 2030 celkové hodnoty téměř 12 miliard dolarů. Poptávka po dánských kobotech je již tak vysoká, že vyrůstáme z našich současných kanceláří v Odense, a to jak v UR, tak v MiRu,“ říká prezident UR. „Odense má silný ekosystém talentů a jsme tedy rádi, že zde máme příležitost dlouhodobě investovat do jedinečného prostředí robotiky, které posledních 10 let budujeme.“

Dánský robotický klastr na vzestupu

Dánský robotický průmysl je v současné době na vzestupu; průzkum obchodní asociace Odense Robotics z roku 2019 ukazuje, že v dánských robotických společnostech nyní pracuje 8 500 lidí, z toho 3 900 v oblasti třetího největšího dánského města Odense. Pokud bude odvětví postupovat podle prognóz růstu, bude dánský robotický průmysl podle studie dánské analytické společnosti Damvad v roce 2025 zaměstnávat 25 000 zaměstnanců.

Roste nejen počet zaměstnanců. Celkové příjmy dánských robotických společností v roce 2018 vzrostly o 18 procent a dosáhly 995 milionů dolarů. Vývoz vzrostl o 26 procent. Tato čísla jsou zvláště významná proto, že před 15 lety Dánsko v podstatě žádný robotický průmysl nemělo.

Vize nového cobot Hubu v Odense. Konečný architektonický návrh nebyl doposud určen. Zdroj: MiR/UR

O Mobile Industrial Robots

Mobile Industrial Robots (MiR) vyvíjí a uvádí na trh nejpokrokovější řadu kolaborativních a bezpečných autonomních mobilních robotů (AMR), které rychle, snadno a levně spravují interní logistiku a umožňují tak zaměstnancům vykonávat činnosti s vyšší přidanou hodnotou. Stovky středně velkých a velkých nadnárodních výrobců a logistických center spolu s několika nemocnicemi po celém světě již implementovaly inovativní roboty MiR.

Společnost MiR vytvořila globální distribuční síť ve více než 60 zemích s regionálními kancelářemi v New Yorku, San Diegu, Singapuru, Frankfurtu, Barceloně, Tokiu a Šanghaji. V roce 2019 měl MiR obrat ve výši 44 milionů USD. Společnost MiR sídlící v dánském Odense byla založena a je řízena zkušenými dánskými odborníky na robotický průmysl.

O Universal Robots

Společnost Universal Robots (UR) byla založena v roce 2005 za účelem zpřístupnění robotické technologie komukoliv, a to díky vývoji malých, uživatelsky přívětivých a flexibilních kolaborativních robotů za rozumnou cenu, s nimiž lze bezpečně pracovat. Od uvedení prvního kolaborativního robota v roce 2008 zaznamenala společnost značný nárůst prodejů po celém světě.

UR je součástí Teradyne Inc., má sídlo v dánském Odense a regionální pobočky ve Spojených státech, Německu, Francii, Španělsku, Itálii, Velké Británii, České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Rusku, Turecku, Číně, Indii, Singapuru, Japonsku, Jižní Koreji, Tchaj-wanu a v Mexiku. V roce 2019 měla společnost Universal Robots obrat 248 milionů USD.

O Teradyne

Teradyne (NASDAQ:TER) přináší na trh inovace nejvyšší kvality, například inteligentní zařízení, zdravotnické vybavení zachraňující životy či systémy pro ukládání dat. Pokročilá testovací řešení pro polovodiče, elektronické systémy, bezdrátová zařízení a další technologie zajišťují, že produkty Teradyne fungují přesně tak, jak byly navrženy.

Nabídka průmyslové automatizace zahrnuje kolaborativní a mobilní roboty, které pomáhají výrobcům všech velikostí zvyšovat produktivitu a snižovat náklady. V roce 2019 měla společnost Teradyne obrat ve výši 2,3 miliardy USD a po celém světě zaměstnává 5 400 lidí. Pro více informací navštivte teradyne.com. Teradyne® je registrovaná ochranná známka společnosti Teradyne, Inc. v USA a dalších zemích.

Tisková zpráva poskytnuta společností ShrtCut Studio.

• Teritorium: Dánsko
• Témata: Inovace a byznys

Doporučujeme