Danubia NanoTech vyhrála velké finále PowerUp! 2019

Výsledky pátého ročníku PowerUp! od InnoEnergy, kterého se účastnilo přes 300 startupů z 24 zemí střední a východní Evropy, byly vyhlášeny. Absolutní vítězem se stala společnost Danubia NanoTech ze Slovenska. Firma získala odměnu 50 tisíc Euro. Spolu s penězi získal vítěz příležitost připojit se k programu Highway.Danubia NanoTech zaujala porotu řešením pro monitorování teploty vzduchu. Využívá k tomu grafenová tepelná čidla, jež mají podobu extrémně tenké vrstvičky uhlíku, který lze aplikovat na jakýkoliv nekovový podklad. Její praktické využití se týká hlavně baterií pro elektroauta a baterií pro solární fotovoltaické systémy. Významně totiž prodlužuje životnost baterie.

„Do soutěže jsme se přihlásili, protože jsme hledali přesně takového investora jako je InnoEnergy, který nejen poskytuje finanční prostředky, ale také podporu pomocí svého byznys akcelerátoru,“ říká Patrik Križanský, ředitel Danubia NanoTech. „Velmi se těším na dokončení posledních úprav našeho produktu pro potřeby zákazníků a na uvedení produktu na trh,“ dodává Križanský. Spolu s finanční odměnou získává vítěz možnost vstupu do jednoho z nejlepších evropských byznys akcelerátorů – programu Highway® společnosti InnoEnergy. Ten mu zajistí přístup k mezinárodní síti potenciálních obchodních partnerů, odborným konzultacím s profesionály InnoEnergy a k dalšímu financování až ve výši 150 000€.

Druhé místo a 10 000€ získal startup Atlant3D z Lotyšska, který vytvořil 3D tiskárnu pro výrobu mikro a nanočipů a vymyslel tak unikátní řešení, které může výrazně urychlit tvorbu micro a nano zařízení a systémů. Díky svému nápadu dokáže výrazně snížit cenu a čas výroby. Bronzovou příčku obsadil maďarský startup V-Chiller. Odměnu ve výši 5000€ si odnesl za prototyp revolučního chladícího zařízení, které za jedinou minutu a s minimem energie dokáže vychladit plechovku nápoje. Sací chladící technologie využívá speciálně vyrobený šetrný chladící plyn s minimálním dopadem na životní prostředí.

Českou republiku v Krakově reprezentoval projekt Ride Now, zaměřující se na dnes stále populárnější sdílenou dopravu, která eliminuje auta v ulicích. Poprvé v historii soutěže bylo udíleno ještě speciální ocenění The Clean Air Challenge Award za řešení, které významně přispěje k boji se smogem a znečištěním ovzduší. Získala ho společnost Roofit.solar z Estonska, která představila nový typ solárního panelu, který je zároveň fotovoltaickým panel i střešní krytinou.

„Kvalita vzduchu je stěžejní problém, kterým se momentálně zabývají jak místní samosprávy, tak průmyslové firmy. Každý nápad nebo projekt, který napomůže řešení tohoto problému, si zaslouží zvláštní ocenění. Jsme rádi, že mladé firmy sdílí naše hodnoty a vytvářejí nové technologie v této oblasti, a jsme velmi hrdí, že se můžeme stát prvním patronem tohoto ocenění,“ říká Fabien Ferrer, zástupce výkonného ředitele Veolia Group pro Polsko, jež byla sponzorem této ceny.

Finále PowerUp! proběhlo v polském Krakově na Impact‘19 – největší ekonomické konferenci ve střední a východní Evropě a o celkové vítězství zápolilo 14 startupů, vítězů národních kol z Maďarska, Polska, České republiky, Slovenska, Slovinska, Srbska, Lotyšska, Litvy, Estonska, Rumunska, Bulharska, Chorvatska, Turecka a Řecka. „Soutěž PowerUp! není určena jen energetickým společnostem, ale hledá řešení v oblasti mobility, vytápění, čistých a chytrých technologií. Od konkurence nás kromě opravdu zajímavých finančních cen odlišuje také to, že soutěžícím poskytneme právní podporu, mentoring a firemní know-how, aby své služby mohli posunout na novou úroveň,“ zdůrazňuje Jakub Miler, generální ředitel InnoEnergy pro střední Evropu.

Evropskému i národním finálovým kláním předcházely dvoudenní bootcampy vedené uznávanými mezinárodními business mentory. Během nich si účastníci vylepšit své prezentační dovednosti, ověřit své business modely a upravit je podle očekávání trhu.

Účast na PowerUp! umožňuje startupům potkat se s představiteli předních firem, zabývajících se energetikou a čistými energiemi, řada z nich je totiž oficiálními partnery soutěže.

O soutěži

PowerUp! je soutěž pro startupy ze střední a východní Evropy pořádaná společností InnoEnergy. Přináší začínajícím firmám skvělou příležitost pro rozvoj podnikání a vstup na mezinárodní trhy. Letos se koná ve 24 zemích a zapojilo se do ní téměř 300 startupů působících v oblastech energií, mobility, vytápění, čistých a chytrých technologií. Vítěz mezinárodního finále získá 50 000€ a další externí financování svého projektu až do výše 150 000€. Účastníci PowerUp! navíc mají unikátní šanci ukázat své nápady mezinárodní síti partnerů a rozšířit své podnikání na globální úroveň. Tento rok se soutěž zaměřuje na startupy působící v oblastech energií, mobility, vytápění, čistých a chytrých technologií. InnoEnergy je podporován EIT, orgánem Evropské unie.

Více informací o soutěži najdete na https://powerup.innoenergy.com/


Redakčně upravená tisková zpráva. Foto: PowerUp! By InnoEnergy

• Témata: Inovace a startupy
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Evropa | Slovensko | Zahraničí

Doporučujeme