Datová centra v Německu – rychle rostoucí továrny budoucnosti

Covidová pandemie převedla velkou část práce a života do digitálního prostředí, ať už v Německu nebo České republice. Rozvoj digitálního prostředí s sebou přináší rychlý rozvoj datových center a růst souvisejících investic.

Měnící se prostředí přináší příležitosti pro české společnosti z mnoha oborů stavebnictví, výroby technologického hardwaru, elektroniky nebo vývoje používaného softwaru. Jak ukazuje loňská akvizice české společnosti VSHosting německým investičním fondem Contabo datová centra jsou atraktivním oborem podnikání.

Fyzická bezpečnost nového odvětví

Březnový zničující požár datového centra společnosti OVH ve francouzském Štrasburku se setkal v německých médiích se širokou odezvou. K tématu se postupně vyjadřovala renomovaná periodika i komerční televizní stanice a tabloidy. Frankfurter Allgemeine Zeitung se v reportáži a následných komentářích věnoval zranitelnosti digitální infrastruktury a hodnotě dat, jejichž význam během covidové pandemie vzrostl. Komerční televizní stanice RTL ve spojitosti s požárem upozorňovala na možné ohrožení důkazů při vyšetřování kriminálních případů a následný, eventuální únik pachatelů trestných činů před spravedlností.

Požár pětipatrové budovy s 12 000 servery, na druhém břehu Rýna, který doslova vypnul 3,6 mil. webových stránek, upozornil v Německu na problematiku datové bezpečnosti. Postupným přechodem na „cloudové aplikace“ nahrazující klasická datová úložiště vzniká téměř nové průmyslové odvětví zpracování dat v továrnách budoucnosti.

Německá datová centra v uplynulých letech exponenciálně rostla společně s objemem zpracovávaných dat souvisejících s implementací nových postupů ve finančních službách, rozvojem digitalizace průmyslu a každodenní aktivity uživatelů na sociálních sítích.

Atraktivní lokalita – Frankfurt

Největší datová centra se v Německu nachází ve Frankfurtu nad Mohanem ve spolkové zemi Hesensko. V blízkosti frankfurtského internetového uzlu DE-CIX se nalézá 53 % všech německých datových center. Následují velká města Berlín a Mnichov s uzly a centry regionálního významu.

Pět největších německých datových center

PoskytovatelPlocha m²Místo
e-shelter65 000+Frankfurt/Main
Equinix44 000+Frankfurt/Main
Interxion40 000+Frankfurt/Main
Global Switch28 000+Frankfurt/Main
Telehouse25 000+Frankfurt/Main
Zdroj: Drweb.de

Celková plocha německých datových center se v roce 2020 blížila 3 mil. m2. Zároveň se v průzkumech, i přes náročné stavební požadavky, výstavba nových budov datových center objevuje jako atraktivní investiční příležitost zaručující ziskovost převyšující investice do logistiky či dokonce investice do zdravotnictví.

Vývoj a rozvoj datových center přináší kromě atraktivních investičních příležitostí s možností zhodnocení investic i dodavatelské příležitosti v investiční výstavbě. Vedle požární bezpečnosti představují aktuální témata pojící se s fungováním „serverových farem“ využití odpadního tepla serverů a zajištění environmentální udržitelnosti provozu.

Očekává se, že místní spotřeba elektrické energie datových center ve Frankfurtu vzroste z 1 mld. kWh v roce 2017 až k 4 mld. kWh v roce 2025, čímž se datová centra zároveň změní ve významný regionální tepelný zdroj. Společně s výrobou tepla bude třeba technicky a investičně zabezpečit jeho následné využití, čímž se možným dodavatelům otevírá celé spektrum zakázek spojených s technickým řešením rekuperace a následné distribuce energie.

Datová centra procházejí neustálým vývojem stavební části, hardwarového vybavení i použitého softwaru. V následujícím období se očekávají další investice do výstavby, které přinesou příležitosti pro nová technická řešení chlazení, zejména rekuperace odpadního tepla, i možnosti nových stavebních zakázek.

Zájemcům o hlubší seznámení s oborem, aktuálními příležitostmi a seznámení s partnery a zákazníky doporučujeme návštěvu největší evropské konference datového odvětví – Data Center World, která se v letošním roce uskuteční v termínu 8. a 9. prosince 2021 rovněž ve Frankfurtu nad Mohanem.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Düsseldorfu (Německo). Autoři: Ing. Pavel Chovanec, CzechInvest a Ing. Petra Appelbaum, GK Düsseldorf.

• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme