Dáváme uhlí rok, maximálně dva, říkají v „Uberu na tepelná čerpadla“

Česká firma Woltair, která působí v oblasti tepelných čerpadel a fotovoltaiky, vstupuje na italský trh. Chce tam zúročit zkušenosti z expanze v Německu a Polsku. Firma také zkonstruovala nový model čerpadla s futuristickými funkcemi, píše portál ExportMag.cz.

Před pěti lety začali jako nenápadný český startup. Skupinka nadšenců tehdy založila ještě pod názvem Topíte.cz internetový srovnávač zaměřený na novou generaci energetických technologií. Dnes již roste z firmy pod změněným názvem Woltair celoevropský hráč na trhu tepelných čerpadel a fotovoltaiky.

Nové tepelné čerpadlo od Woltairu umožňuje nastavit topení podle režimu domácnosti s přesností na hodiny.

V tuzemsku skupina jen během prvního pololetí letošního roku dokončila více než 1300 instalací v celkové hodnotě přes 540 milionů korun. Nedávno také vstoupila na polský trh a do Německa. Zkušenosti z těchto zemí chce teď využít i při nejčerstvější expanzi, která míří do Itálie. Firma tam plánuje využít hlad po zelené energetice i systém dotací, které italská vláda na ekologické technologie nabídla.

Propojit výrobce, technika a zákazníka

Svůj koncept označuje Woltair zjednodušeně jako „Uber na trhu tepelných čerpadel“. Propojuje výrobce technologií, montážní techniky a finální zákazníky. Ti si mohou na jednoduché webové aplikaci Woltairu vybrat z velikého množství výrobků a služeb, porovnat si ceny a objednat montáž.

Firma nyní spustila i italskou verzi webu s online kalkulačkou, která umí během několika sekund vybrat pro danou domácnost nejlepší návrh řešení včetně výpočtu úspor, návratnosti investice a dalších detailů. A stejně jako v Česku hned od začátku Woltair garantuje instalaci tepelného čerpadla do 30 dnů, zajišťuje i financování a nabízí pestrý výběr technologií – zastupuje na 20 značek výrobců. „Rychlou mezinárodní expanzi nám umožňuje digitální platforma, kterou lze snadno aplikovat prakticky kdekoliv na světě,“ uvedl CEO Woltair Group Jan Hanuš.

Další příběhy úspěšných exportérů si přečtěte na webu ExportMag.cz

Služba se snaží dát všechny potřebné informace na jednom místě nejen koncovým zákazníkům, ale i montážním technikům. „Naše platforma Superfix práce techniků trojnásobně zefektivňuje. Mají v ní k dispozici přehled o volných zakázkách a také informace potřebné k administrativě, nákupu, logistice,“ vypočítává Kateřina Pištorová, manažerka komunikace Woltair Group.

Itálie chce ubrat plyn a přidat slunce

Zemi na Apeninském poloostrově vnímá firma jako velmi perspektivní trh. Energie z obnovitelných zdrojů nyní italská vláda podporuje dotacemi, protože v nich je zatím země pozadu. „Italský trh s tepelnými čerpadly je poměrně slibný vzhledem k vysoké závislosti země na zemním plynu a ambiciózním cílům přechodu na ekologičtější varianty,“ potvrzuje Emna Neifar, country manažerka Woltairu pro Itálii.

Obrovský energetický park ve Volpianu symbolizuje současné rozkročení Itálie mezi fosilními palivy a solární energií.

„Ve Woltairu se rozhodli pro tento trh kvůli aktuálním bonusům v rámci plánu na obnovu ekonomiky, v němž je jeden z pilířů zaměřen na zelenou energetiku a úspory. S tím je spojen i systém bonusů na nákup (nejenom) tepelných čerpadel a instalaci fotovoltaiky,“ vysvětluje Marek Atanasčev, ředitel zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Miláně, který firmě se vstupem na italský trh pomáhá.

„Společně jsme se domluvili na dvou asistencích pro novou pobočku, která již byla v běhu. Je v ní zaměstnáno celkem šest lidí – jejich vyhledávání šlo částečně i přes nás, když jsme hledali pracovníky zákaznického servisu a obchodní agenty,“ uvádí Marek Atanasčev. „Vedle toho máme s firmou dlouhodobější cíle, půjde s námi na veletrh Ecomondo,“ dodává Atanasčev.

Čerpadla se propojí do sítě pro sdílení energie v komunitě

Silnou sezonu Woltair podtrhl představením své první vlastní inovace. Je to tepelné čerpadlo WLTR, které sází na ovládání na dálku a umožní mimo jiné propojit více čerpadel do sítě, v níž může komunita podle potřeby sdílet energii. Síť také umožní třeba monitoring aktuálního počasí v daném regionu.

Na tuzemském trhu Woltair garantuje na instalaci tepelných čerpadel a fotovoltaiky i získání dotace.

Díky připojení čerpadla WLTR na internet prostřednictvím lokální sítě ho lze vzdáleně nastavovat, servisovat i monitorovat. Při výpadku internetu jistí plynulé připojení integrovaná SIM karta. Optimální výkon a spotřeba se odvíjí nejen podle aktuální venkovní teploty, ale i podle předpovědi počasí pro daný region. „Tepelné čerpadlo je sice samo o sobě nejúčinnějším zdrojem vytápění současnosti, ale my jsme chtěli jít ještě dál a umožnit domácnostem co nejefektivnější provoz i kontrolu nad spotřebou. Tu proto měří pulzní elektroměr integrovaný přímo do rozvaděče, který dodává reálná data o spotřebě. Statistiky pak lze sledovat na přehledných grafech,“ vysvětluje technologický ředitel a spoluvlastník Woltairu Karel Náprstek.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Ten podotýká, že s novým výrobkem má firma velké plány do budoucna. „Další futuristické funkce přinese síť vzájemně propojených tepelných čerpadel, která záhy vznikne. Ta umožní nejen komunitní sdílení energie, ale třeba také automatickou úpravu spotřeby dle aktuálních údajů z okolních zařízení, například o skutečné změně počasí,“ říká Náprstek. „Budoucnost spatřujeme v komunitním sdílení energie a celkovém snížení spotřeby prostřednictvím vzdálené správy tisíců propojených zařízení. WLTR je prvním krokem na této cestě,“ shrnuje.

Od investorů firma v poslední době získala 800 milionů korun

Nástup Woltairu má v Česku i v Evropě ideální načasování. Zájem o obnovitelné zdroje energie po odříznutí od ruského plynu a zdražení elektřiny roste raketově. Jen v Česku tak už platforma za svou krátkou existenci zprostředkovala víc než čtyři tisíce montáží. Skupina dokázala na svůj rozvoj přilákat také mnoho investorů. Jen za posledních 10 měsíců od nich získala na investicích přes 800 milionů korun. Mezi těmito investory jsou nejen fondy z Česka a Evropy, ale také ze Spojených států a Kanady.

V Česku Woltair zprostředkoval celkově víc než 1500 instalací fotovoltaik.

Solární byznys je navíc popoháněn velkorysými dotacemi, které do obnovitelných zdrojů proudí. Woltair tak momentálně instaluje rekordní množství solárních elektráren a oproti první polovině loňského roku zvýšil letos počet instalací o 400 procent. Také počet takzvaných Woltair Partnerů, což jsou nezávislí technici, majitelé malých a středních firem, kteří s firmou spolupracují, vzrostl už na víc než 450.

Společnost Woltair

Firmu založili v roce 2018 pod původním názvem Topíte.cz podnikatelé Karel Náprstek, Jiří Švéda a Daniel Helcl. V roce 2021 se firma přejmenovala na Woltair. V současnosti působí vedle Česka už také v Polsku, Německu a Itálii. Od svého založení obsloužila víc než tři tisíce zákazníků. Podle odhadů díky instalacím tepelných čerpadel a fotovoltaiky zabránila vypuštění víc než devíti tisíc tun emisí CO2 do ovzduší.

Společnost je díky rychlé expanzi opakovaně zařazována do programu Deloitte Technology Fast 50 a dalších žebříčků nejrychleji rostoucích firem a startupů. V nastartované expanzi do zahraničí chce pokračovat. Po Německu, Polsku a Itálii hodlá oslovit další země Evropy, které mají v oblasti obnovitelných zdrojů energie velký obchodní potenciál. A přespříští rok plánuje zamířit na trh Spojených států amerických.

Odklon od fosilních paliv, který se ve světě zrychluje kvůli ruské agresi na Ukrajině a zdražování energií, tak dává tušit, že motto firmy není až tak přehnané, pokud říká: „Dáváme uhlí rok. Maximálně dva.“

Tomáš Stingl

Článek je převzat z portálu ExportMag.cz

• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme