Delegace z Indie projevila zájem o spolupráci se zlínskou UTB v obuvnickém výzkumu

Ve dnech 9.–13. června 2024 navštívila Zlín indická delegace v čele s velvyslancem Indie v České republice J. E. Abhijit Chakrabortym a generálním ředitelem indického Institutu designu a vývoje obuvi Pankajem Kumarem Sinhou se svým doprovodem.

Indické ministerstvo obchodu a průmyslu má velký zájem o spolupráci s UTB v oblasti nových směrů obuvnického výzkumu a také o přípravu odborníků pro vývoj nových obuvnických materiálů a technologií. Jedním z důležitých návrhů indických partnerů je příprava společného obuvnického doktorského programu, který by mohl být částečně realizován v Indii a částečně ve Zlíně. Tím by odkaz Tomáše Bati ve Zlíně dostal novou dimenzi a také nový impuls pro obnovu obuvnictví v Evropské unii (EU).

Indická delegace | UTB ve Zlíně

Delegace se setkala s vedením univerzity, rektorem prof. Milanem Adámkem, prorektorem pro internacionalizaci prof. Markem Kubalčíkem a také prof. Petrem Humpolíčkem, prorektorem pro tvůrčí činnosti. Delegaci přijal rovněž hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a následně i primátor města Zlína Jiří Korec.

Pohled na obouvání se totiž zásadně mění. Tradiční pojetí funkce boty předpokládá zejména ochranu chodidla a módní design požadovaný zákazníky. Novým směrem ve výzkumu obouvání jsou však dnes i požadavky na zdravotní aspekty při dodržení dalších kritérií včetně módního designu.

„Špatná obuv totiž ovlivňuje naše zdraví pozvolna od dětských let až do dospělosti. Není neobvyklé, že lidé již od středního věku začínají mít pohybové problémy a bolesti v zádech v důsledku dlouhodobého nošení nevhodné obuvi. Není proto překvapující, že celá řada známých excelentních výzkumných materiálových center se této problematice začíná intenzivně věnovat včetně našeho Centra výzkumu obouvání ve Zlíně,“ vysvětluje dr. Tomáš Sáha, ředitel CVO.

Centrum polymerních systémů zlínské UTB se zapojilo do projektu ekologické transformace v Podunají

Technické jednání o výzkumné spolupráci a studijním programu se konalo v Centru výzkumu obouvání, které bude s indickou institucí dále spolupracovat. Ředitel Centra výzkumného obouvání dr. Tomáš Saha dodal, že koncept spolupráce bude vycházet z nových trendů zaměřených na zdravé a funkční obouvání. Další navrhovaná témata jsou také zajímavá. Diskutovány byly například projekty řešící opětovné využití obuvnických odpadů, využití přírodních materiálů pro veganské usně, vývoj zdravotní obuvi nebo také karbonizace chromočiněných odpadů.

V rámci prezentace generální ředitel institutu Pankaj Kumar Sinha prezentoval fotodokumentaci o návštěvách Tomáše a Sonji Bata v Institutu designu a vývoje obuvi v Noidě. „Tomáš Baťa je v Indii nesmírně populární. Drtivá většina Indů totiž věří, že je Tomáš Baťa indického původu,“ uzavírá s úsměvem Pankaj Kumar Sinha.

Indický Institut designu a vývoje obuvi má 12 vzdělávacích a výzkumných kampusů, umístěných v jednotlivých státech Indie. Celkem zde studuje v bakalářských, magisterských a doktorských programech 12 tisíc studentů zaměřených na různé aspekty obouvání. Organizačně patří institut pod Ministerstvo obchodu a průmyslu Indie.

V rámci dalšího programu delegace navštívila Inovační technologické centrum, Obuvnické muzeum a Vilu Tomáše Bati.

Doporučujeme