V listopadu byla spuštěna třetí výzva ambiciózního systémového projektu zaměřeného na podporu začínajících podniků v Česku. O Technologické inkubaci i problémech podnikatelského prostředí hovořil v rozhovoru ředitel Divize startupů a venture investic v agentuře CzechInvest Ivo Denemark.
Proč by stát měl mít zájem na aktivní startupové a technologické scéně?
Startupy jsou velkým přínosem pro ekonomiku a generují vítanou konkurenci v podnikatelském prostředí. Přináší s sebou nové technologie a inovace, ale hlavně přístup zaměřený na expanzi a růst. Vytváří nová pracovní místa a lákají investice i odborníky ze zahraničí. V Česku máme velké množství skvělých nápadů a projekty, které čekají jen na svou realizaci. Problémem je, že často neví, jak začít.
Co je startupová firma
Startup nebo také start‑up je začínající společnost, která zakládá své podnikání na výsledcích vědeckých výzkumů, technických i jiných inovacích či vyspělých technologiích. Díky tomu velice rychle roste a vyvíjí se. Poprvé termín použil v polovině 70. let minulého století ve svém článku americký magazín Forbes.
Proč není v ČR snadné začít podnikat coby technologický founder?
Ačkoliv disponujeme dobrým technologickým know‑how i infrastrukturou, nechat se zaměstnat je stále pro většinu absolventů zdejších škol mnohem lákavější představa. Náš vzdělávací systém není nastaven k výchově ambiciózních podnikatelů. V oblasti technologií je navíc obvykle potřeba značná počáteční investice. Kombinace neznalosti, jak oslovit potenciální investory, a nedostatek investorů ochotných investovat do technologicky odvážných, a tedy také riskantních projektů na straně druhé, je typická pro celý region střední a východní Evropy.
Je české prostředí něčím specifické?
Často říkám, že jsme národ skeptiků a málokdy si umíme v sobě vybudovat zdravé sebevědomí. Do jisté míry za to může i zmíněný vzdělávací systém. Jsme vychováváni nedělat chyby, což k riziku podnikatelského neúspěchu prostě patří. Proto se snažíme v CzechInvestu spolupracovat i se školami, abychom mladé lidi motivovali k tomu, začít podnikat.
I čísla mluví za vše. Oproti ostatním zemím je u nás stále poměrně malý počet startupů. Abychom si to dokázali představit, tak v ČR dle dat Dealroom.co je něco kolem 128 startup firem na jeden milion obyvatel. Například Portugalsko má téměř 200 a Estonsko 1 090. Dalším problémem je pak i to, že když má člověk zajímavý produkt, často ho neumí prodat. Ale situace se zlepšuje. Český startupový ekosystém je na vzestupu stejně jako celý region a různé průzkumy dokazují, že je Česko dobrá destinace pro startupy. Je ale stále na čem pracovat.
České startupy v roce 2022
- Okolo 2 000 aktivních startupů v Česku
- 1,5 miliardy eur získaného venture kapitálu (10x více než v roce 2019)
- 4?/2? startupových jednorožců (Rohlik.cz, Productboard)
- 111 startupů získalo venture kapitál (nejvíce Cera – 312 mil. eur)
- 14 exitů (na prvním místě Around cca 250 mil. eur)
- 93 % zakladatelů zůstalo u svých startupů
- 7 z 10 startupů zvýšilo své tržby
Zdroj: Czech Founders
Jak tento trend podpořit?
Jako agentura sledujeme českou ekonomiku a snažíme se ji posouvat na vyšší úrovně z hlediska výkonu a konkurenceschopnosti. To děláme dlouhodobě lákáním investovat do inovativních firem i lepším využíváním zdejšího potenciálu podnikat. U zdejších startupů jsme identifikovali dva zásadní systémové problémy. Patří k nim složité získávání počáteční investice pro technologicky zaměřené firmy, zejména ty s hardwarovým komponentem, a obtížný proces zahraniční expanze.
Co pro to CzechInvest konkrétně dělá?
CzechInvest se zaměřuje na startupy už více než deset let. Za tu dobu jsme podpořili téměř čtyři stovky firem a budeme v tom pokračovat. Vyváželi jsme a budeme vyvážet firmy s inovativním produktem do zahraničních akcelerátorů. Společně s renomovanými investory, konzultanty a právními experty učíme startupy hledat investice. Školíme i začínající investory a díky financím z Ministerstva průmyslu a obchodu jsme loni spustili projekt Technologická inkubace.
V krajích pořádáme velké množství různých soutěží pro studenty, mladé firmy i startupy a usilujeme tak o propojení celého systému. Snažíme se také přilákat do Česka více zahraničních venture kapitálových fondů.
Zmínil jste projekt Technologická inkubace. Co je jeho hlavním cílem?
Jedná se v kostce o systematickou podporu začínajících technologických firem v Česku, kde doposud nic takového nebylo. Pomoc směřuje do oblastí, které jsou pro Česko strategicky důležité. Projekt je koncipován na pět let a za tu dobu bychom rádi podpořili více než 250 inovativních startupů. Potenciálním žadatelům navíc nabízíme takzvanou preinkubaci, během které s nimi pracujeme ještě předtím, než se do samotného projektu přihlásí. Pomáháme jim napojit se na výzkumná centra v jejich kraji nebo na potenciální zákazníky. V současné době máme v preinkubaci několik stovek subjektů.
Kdo se může do projektu přihlásit?
Hledáme takové projekty, které jsou výjimečně inovativní, proveditelné a škálovatelné. Máme nezávislé experty, kteří posuzují unikátnost a konkurenceschopnost produktu v daném sektoru. Startup samozřejmě musí mít také zájem a chuť s námi spolupracovat na inkubaci, která může trvat až dva roky. Nejedná se o klasickou dotaci, kde se řeší, zda žadatel má, či nemá nárok. Jde o opravdu odlišný proces. Každému startupu je přidělen inkubační manažer, který s ním pracuje na rozvoji jeho byznysu i vývoji samotného produktu.
Řeč byla o strategických oblastech, do kterých se startupy mohou hlásit. Jaké to přesně jsou?
Jedná se o sektory, které mají pro Česko významný potenciál. Patří mezi ně umělá inteligence, mobilita, kreativní průmysly, kosmické technologie, ekologie a cirkulární ekonomika, chytrá řešení v oblastech zdravotnictví, farmacie či kybernetická bezpečnost a pokročilé materiály. Přičemž každá tato oblast zahrnuje širokou škálu podoblastí. Například pod kreativními průmysly si lze představit projekty od herních aplikací pro nevidomé až po chytrá využití střešních oken. U ekologie máme projekty od energetiky přes nové materiály až po odpadové hospodářství.
České střechy Nebesys se staly nejkreativnějším startupem světa
Jaký je zájem o Technologickou inkubaci a které startupy se hlásí do projektu nejvíce?
V prvních dvou výzvách podpoříme zhruba devadesát startupů a třetí výzvu jsme vyhlásili v listopadu. Vzhledem k tomu, že v preinkubaci máme několik stovek potenciálních žadatelů, vidíme, že o tento způsob podpory je zájem, a to přes náročnost přijímacího procesu.
Co byste poradil začínajícím startupům?
Zajímat se o problém svého potenciálního klienta. Až příliš často se setkáváme s firmami, které horečně pracují na svém produktu, ale neporovnávají si své nápady s trhem. Druhá věc je networking. I když je člověk třeba introvert, měl by jako začínající podnikatel poznat zdejší ekosystém, třeba se pro začátek zapsat do naší Investiční akademie.
Užitečné odkazy
- První online hub pro startupy – CzechStartups.org (česky a anglicky), e-mail: info@czechstartups.org
- Vzorová investiční dokumentace pro startupy zdarma (česky i anglicky)
- Podcasty se zajímavými lidmi ze startupové scény – CzechInvest Startup Backstage – Drive for Success Google podcast
- Technologická inkubace
- Enterprise Europe Network, e-mail: info.een@tc.cz
- Europe Startup Nations Alliance
- Ynovate – síť deseti profesionálních inovačních center zřizovaných kraji, městy a univerzitami
Příklady aktuálních českých startupů, které je dobré sledovat
Inovativní startupy jsou nositelem technologického pokroku, symbolem fungující ekonomiky i přechodu k nové úrovni národního hospodářství. Průhledné střechy, bezpečnost vesmírné telekomunikace, QR platby v restauracích, snadnější rekreace či digitální logistika. To jsou jen některé oblasti, ve kterých působí nejzajímavější startupy současnosti. A které to jsou?
Nebesys: Inovativní projekt přináší možnost otevřít interiéry k nebi a kochat se výhledy na krajinu skrze průhledné střechy. Startup využívá přirozeného difúzního světla, tzv. oblohový jas, který nejenže zabraňuje přehřívání a vzniku tepelných ostrovů, ale také chladí prostřednictvím vody a zachytává déšť. V letošním roce vyhrál celosvětové finále Creative Business Cup 2023 v Kodani a stal se nejkreativnějším startupem světa.
Nebesys nabídl světu unikátní průhledné střechy
CORAC Engineering: Je zaměřený na vývoj systému zabezpečení telekomunikace pro využití ve vesmíru. Jeho řešení přispívá k bezpečnosti komunikace s družicemi i na pozemních stanicích, a pomáhá tak zákazníkům ve vládním i soukromém sektoru. V roce 2022 získal podporu inkubátoru kosmických technologií Evropské kosmické agentury BIC Czech Republic a následně podepsal několik smluv na testování své technologie ve vesmíru a dosažení TRL-9 v letech 2024/2025.
Victoria VR Metaverse: Firma vyvinula platformu fungující na bázi virtuální reality s využitím technologie blockchain. Hráčům poskytuje možnost vyzkoušet různorodé digitální aktivity, jako je například rozvoj virtuálního vlastnictví nemovitostí a jiných realit nebo cvičné rozvíjení podnikání.
VOS.health: Pomáhá zlepšovat duševní zdraví, kvalitu života a osobnostní rozvoj. Funguje na komunitním principu a poskytuje uživatelům vědecky podložený vzdělávací obsah a podporu. Díky vyvinutému prvku „B2B“ („business to business“) mohou firmy aktivně podporovat kvalitu života členů svých pracovních týmů.
Patron: Startup z oblasti finančních technologií usiluje o to, aby procesy řízení financí byly efektivnější a méně stresující. Aplikace automaticky kontroluje pravidelné platby a konsoliduje digitální účetní doklady například od telefonních operátorů, bank, poskytovatelů energií či pojišťoven.
Digitoo: Startup, jenž si klade za cíl ulevit účetním od manuální a opakující se práce, s níž se na každodenní bázi setkávají. Tím činí účetnictví bezproblémové a srozumitelnější.
Choice: Přichází s komplexním řešením pro komunikaci mezi restauracemi a jejich hosty, a to prostřednictvím digitální technologie zahrnující dílčí aspekty jako QR platby, rezervace stolů, digitální jídelní lístky, online objednávky dovážky jídel či software pro customer relationship management.
Filuta AI: Problémy v oblasti inteligentní automatizace, s nimiž se vývojáři v praxi setkávají, technologie startupu Filuta AI rozkládá do hierarchického pořadí na sebe navazujících diskrétních modelů. Tato metoda umožňuje rychlejší rozvoj srozumitelnějších symbolických modelů ve srovnání s manuálně programovaným modelováním.
Campiri: Cílem služby je urychlit a usnadnit hledání a půjčování rekreačních vozidel, obytných vozů a karavanů od půjčoven i soukromých vlastníků. Pro pronajímatele vozů startup nabízí podporu a pojištění. Campiri rovněž umožňuje investovat do obytných vozů a získat jistotu výnosu.
Adam: Propojuje majitele domů a podniky s ověřenými místními specialisty v několika evropských zemích, což umožňuje kvalitní provedení jakékoli domácí opravy či realizaci dekorační činnosti. Platforma umožňuje přehledné srovnání cen.
Ringil: Vytyčil si za cíl transformovat oblast digitální logistiky. Za tímto účelem vytvořil multifunkční platformu pro přepravu nákladního zboží s využitím digitálních postupů během celého procesu přepravy.
Flowpay: Působí v oblasti finančních technologií. Poskytuje malým a středním podnikům možnosti krátkodobého a střednědobého financování. Nabízí služby v podobě rozhraní pro programování aplikací k využití ze strany poskytovatelů platebních služeb, dále Flowpay poskytuje pokladní obchodní systémy a rovněž e‑commerce platformy.