Designérka ze zlínské univerzity navrhla kolekce na olympiádu v Tokiu

Zlínská designérka a výtvarnice působící na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, Zuzana Oharek Bahulová, vytvořila kolekci pro letošní olympijské hry v Tokiu. Dresy, které navrhla, budou oblékat veslařské týmy Německa a Izraele.

Kolekce pro německý veslařský tým se skládá z vesty, elastických kalhot, trička a dresu. Dominantním motivem kolekce je orlice, ve které je zobrazen bambus. Ten je lehce překryt německou národní trikolorou. Motivem bambusu chtěla Zuzana Oharek Bahulová znázornit respekt Němců k japonské symbolice. Podkladovými barvami oblečení jsou bílá a černá.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

„Na straně kombinézy je orlice umístěna tak, aby byla snadno patrná během závodu pro kameramany, potažmo diváky. Díky tomu snadno rozpoznají, k jaké národnosti závodníci patří,“ popisuje Zuzana Oharek Bahulová a dodává: „Tento motiv přijali Němci jako tradici od her v Londýně přes Rio až do Tokia. Na tuto myšlenku jsem přišla právě díky tomu, že jsem sama závodně veslovala a dobře vím, kde je motiv po dobu závodu nejlépe vidět.“

Kolekce pro paralympijský veslařský tým Izraele vychází z národních barev, kterými jsou světle modrá a bílá.

„Na samotném designu jsem úzce spolupracovala se samotnými veslaři. Mezinárodní spolupráce mě vždy velmi těší,“ říká Zuzana Oharek Bahulová. Práce pro reprezentanty Německa a Izraele jí zabrala více než rok a výsledek schvalovaly olympijské federace daných států. Celkově jsou to už čtvrté olympijské hry, na kterých budou k vidění její kolekce. Mezi nejznámější se řadila ta pro jamajské bobistky.

V tomto roce Zuzana Oharek Bahulová vytvořila také kolekci oblečení pro mezinárodní veslařskou federaci (FISA) nebo osobní kolekci pro úřadujícího mistra světa ve skifu Olli Zeidlera. Navrhuje rovněž pro Olafa Tufteho, známého norského veslaře nebo pro maďarský a slovenský národní tým.

Zuzana Oharek Bahulová je česká designérka, která v současnosti pracuje pro Centrum výzkumu obouvání na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně jako vedoucí designu a konstrukce obuvi. Doktorát získala z animované tvorby a v rámci studií absolvovala několik prestižních zahraničních stáží, například na California Institute of the Arts, kterou založil Walt Disney. Její projekty dosáhly prestižních designových ocenění, kterými jsou RedDot, German Innovation Awards a Global Footwear Awards. Byla vybrána mezi 100 Marshall Memorial Fellowship 2021 a Aspen Seminar for Young European Leaders 2021.

Redakčně upravená tisková zpráva Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

• Teritorium: Česká republika | Zlínský kraj
• Oblasti podnikání: Design | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme