Diskuze ve Finsku o energetické krizi a možných řešeních

Dne 23. listopadu 2022 se na velvyslanectví ČR v Helsinkách uskutečnil kulatý stůl na téma současné energetické krize a jejího řešení.

Za finskou stranu se diskuse zúčastnil zástupce ministerstva hospodářství a zaměstnanosti a ekonomičtí experti. V rámci kulatého stolu vystoupili Riku Huttunen, ředitel energetické sekce ministerstva hospodářství a zaměstnanosti, Matti Liski, ekonom a profesor Aaltovy univerzity, a Marita Laukkanen, vedoucí výzkumná pracovnice na Státním ekonomickém výzkumném institutu VATT a docentka ekonomie na Helsinské univerzitě.

Ilustrační fotografie

Diskuse se dále kromě zástupců českého velvyslanectví zúčastnili i velvyslanci Francie, Nizozemska, Německa, Norska, Polska, Rumunska a Španělska.

Hlavním tématem byla otázka, jak by se měla Evropské unie a evropské státy vypořádat se současnou energetickou krizí. V rámci diskuze byla probírána různá opatření, která by vedla ke snížení současných vysokých cen energií. Nejdiskutovanějšími opatřeními bylo snížení cenového stropu na trhu s plynem a elektřinou a snížení spotřeby energií. Účastníci kulatého stolu také diskutovali o tom, jakým způsobem by měli být podporováni spotřebitelé zasažení touto krizí.

Ačkoliv Finsko není na plynu tolik závislé jako jiné evropské státy, energetická krize se jej týká zejména prostřednictvím vysokých cen elektřiny. Finsko je však na následující zimu poměrně dobře připraveno a dodávky energií, které před vypuknutím agrese vůči Ukrajině odebíralo z Ruska, se mu podařilo nahradit.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Helsinkách (Finsko).

• Teritorium: Evropa | Finsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme