Do Adapterra Awards se letos přihlásilo bezmála 70 projektů

Do čtvrtého ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards 2022 se přihlásilo 68 realizovaných projektů, které reagují na dopady změny klimatu.

Najdeme mezi nimi přírodní úpravy potoků, obnovy mokřadů i alejí, příklady udržitelného bydlení, zelené střechy či snížení energetické spotřeby v administrativních budovách. Největší zastoupení v soutěži mají projekty z Prahy a Jihomoravského kraje.

Zelená střecha na budově DADA District._Foto: Qualibau

Soutěž pořádá Nadace Partnerství a Integra Consulting pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Finalisté, které vybere odborná porota, mohou na podzim získat jednu z osmi cen i finanční odměnu 100 tisíc korun od partnera soutěže, Nestlé Česko. Vyhlášení vítězů se uskuteční 1. listopadu. Více informací je dostupných na www.adapterraawards.cz.

„Usychání stromů, častější nároky zeleně na zálivku ve městech, prašnost nebo splachy bahna z polí, vlny veder a jejich vliv na zdraví obyvatel, přívalové deště a přetížení kanalizace představují některé z výzev současnosti, na něž musí města, obce, ale i soukromé firmy a vlastníci reagovat. K tomu přidejme energetickou náročnost budov a jejich energetickou nesoběstačnost, která se stává v dnešní době stále aktuálnější záležitostí,“ vyjmenovává garant projektu Michael Hošek z Integra Consulting některá z témat, na něž se soutěžní projekty zaměřují. 

Adaptační opatření obecně se snaží novým podmínkám přizpůsobit tak, aby česká krajina dlouhodobě fungovala i v budoucnu a aby města zvýšila svou odolnost vůči přehřívání a suchu. Představují přírodě blízká řešení, kdy se do krajiny i zastavěných území záměrně doplňuje zeleň a vodní prvky. Obojí na jednu stranu umožňuje zadržovat dešťovou vodou, na druhou stranu přirozeně chladí okolí v horkých dnech.

Adapterra Awards 2021: Zabodovaly les bez pasek či zelený domov pro seniory

„Hezkou ukázkou je například vznik biocentra s protipovodňovou ochranou v Kojetíně nebo krajinné úpravy s travnatými pásy a alejemi v okolí Vohančic, kde docházelo ke splachu bahna do obce. Ve městech, kde není tolik prostoru jako v krajině, pak lze chybějící zeleň třeba zajistit jako „les do kapsy“, který vysázeli žáci pražské ZŠ Jana Wericha. Na ploše o velikosti dvou tenisových kurtů hustě vysázeli téměř tisíc malých stromků,“ vysvětluje Andrea Křivánková. 

Samostatnou kapitolu pak představuje bydlení a pracovní prostředí, kdy se obvykle letní přehřívání budov řeší klimatizací. Ta ale pouze přenese teplo zevnitř ven a spotřebuje při tom spoustu energie. Výhodnější je proto využívat k chlazení zeleň, ať už formou zelených střech či fasád, které se začínají stávat již běžnou záležitostí. V soutěži se objevují například na velkých kancelářských budovách (nová administrativní budova ČSOB HHQ V Hradci Králové), v ubytovacích prostorech (Flight Park Javorový v Třinci) či rodinných domech.

„Mít zelenou střechu se pomalu stává standardem, proto se v naší soutěži objevují udržitelné budovy, které laťku posunují ještě dál. Pracují s fotovoltaickými panely, pasivním chlazením nebo využitím dešťové vody. Mohou být nakonec i bez napojení na inženýrské sítě, protože si veškerou energii vyrobí a spotřebují samy, jako třeba Český soběstačný dům v Kyselově v jižních Čechách,“ dodává Andrea Křivánková. 

Stručný harmonogram soutěže: 

25. 1. – 31. 3. 2022 – Přihlašování realizovaných projektů do soutěže
19. 5. 2022 – 1. online konference o adaptačních opatřeních na klimatickou změnu
1. 8. 2022 – Zveřejnění finálových projektů
1. 8. – 15. 10. 2022 – Online hlasování veřejnosti o Cenu sympatie
1. 11. 2022 – Vyhlášení vítězů a konference věnovaná adaptačním opatřením

Redakčně upravená tisková zpráva Nadace Partnerství. Portál BusinessInfo.cz je mediálním partnerem soutěže

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme