Do Austrálie zavítala podnikatelská mise

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa navštívil ve dnech od 14. do 20. října 2019 společně s podnikateli Austrálii. Podnikatelská delegace organizována Svazem průmyslu a obchodu přijela do Austrálie po 10 letech.Náměstek MZV navštívil Melbourne, Sydney a Canberru, ve kterých představil unikátní řešení českých firem a vědeckých institucí pro australský trh a jednal s vrcholnými představiteli regionálních států a zástupci Ministerstva zahraničních věcí a obchodu Austrálie. Při těchto jednáních se probírala bilaterální, regionální a multilaterální témata. Austrálie má zájem po odchodu Velké Británie z EU o blízkou spolupráci s dalšími evropskými státy, z pohledu České republiky je Austrálie významným spojencem v bezpečnostních, ekonomických i politických otázkách a je současně zemí, která sehrává významnou roli v Pacifiku.

V Melbourne se uskutečnil seminář Invest Victoria, který představil českým firmám možnosti spolupráce v regionálním státě Victoria, a zástupci firem měly možnost se setkat se svými protějšky. Delegace měla příležitost navštívit Swinburne University, prestižní výzkumné centrum Factory for Future, zabývající se výzkumem pokročilých materiálů a technologií. Ve stejném termínu se v Melbourne konal „World Congress of Intensive Care“, kde Česká republika představila nejnovější lůžko od společnosti LINET, které umí monitorovat životní funkce. Společnost LINET také slavnostně otevřela novou pobočku v Melbourne.

Náměstek Tlapa dále jednal s ministrem obchodu Pakulou, se kterým diskutoval o možnostech intenzivnější spolupráce v obchodních vztazích. Austrálie je pro ČR vstupní branou pro Pacifik a naopak ČR pro Austrálii do střední a východní Evropy, potažmo po odchodu Velké Británie do celé Evropy. Významnou součástí návštěvy delegace v Melbourne bylo setkání s krajanskou komunitou v Sokolu Melbourne. Při této příležitosti náměstek navštívil také dům pro seniory „Domov“, který založil nedávno zesnulý honorární generální konzul České republiky Milan Kantor. Toto zařízení umožnuje ubytování pro seniory, kteří emigrovali z Československa.

Řada jednání proběhla i v Sydney. Martin Tlapa se sešel s vicepremiérem New South Wales a ministrem obchodu Johnem Barilarem. Jednání potvrdila, že Austrálie nabízí mnoho příležitostí pro české firmy, v současné době především v oblasti infrastruktury, a přislíbil, že by v následujícím roce mohl ČR navštívit. New South Wales i Victora plánuji po brexitu otevřít další evropské pobočky, což je příležitost pro Českou republiku více posilovat vzájemné vztahy.

Následně náměstek zahájil podnikatelské a investiční fórum. Společně s Lukášem Martinem, ředitelem mezinárodní sekce Svazu průmyslu a dopravy představili příležitosti pro obchod s Českou republikou a novou inovační strategii České republiky. Podnikatelé také navštívili vládní výzkumnou agenturu CRIRO a technickou univerzitu UTS v Sydney. Obě instituce by rády v dalším roce navázaly na toto setkání cestou do České republiky a jednaly o konkrétních projektech s českými univerzitami, výzkumnými centry a podniky.

V Canbeře se uskutečnily politické konzultace po čtyřech letech s Ministerstvem zahraničních věcí a obchodu Austrálie. Konzultace se zaměřily na bilaterální, regionální i multilaterální témata, především na podporu dokončení dohody o volném obchodě mezi EU a Austrálií a bližší spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti. Česká republika představila projekt „Czechia in Australia 2020“, který bude soustavně prezentovat a zprostředkovávat projekty spolupráce mezi oběma zeměmi. Česká republika a Austrálie se dohodly na zvýšení podnikatelských a politických návštěv, v letošním roce navštíví Austrálii zahraniční výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Náměstek Tlapa jednal s ředitelem Australian Strategic Policy Institute, prestižního think-tanku, který se zabývá především bezpečnostním vývojem v indopacifické oblasti. S ředitelem European Australian Business Council diskutoval o dohodě o volném obchodu mezi EU a Austrálií o možnostech, které poskytne pro české a australské firmy. Na Australské národní univerzitě náměstek promluvil o roli ekonomické diplomacie v rámci globálního obchodu.

Na závěr návštěvy připomněl Martin Tlapa výročí Sametové revoluce, zájem o prosazování otevřeného a liberálního světového obchodu, společně sdílených hodnot a respektu k lidským právům. Poděkoval české krajanské komunitě, kterou tvoří více než třicet pět tisíc krajanů.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sydney (Austrálie).

• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme