Plánované investice zvýší spolehlivost přenosových a distribučních sítí, zvýší možnosti integrace obnovitelných zdrojů energie (OZE) do sítě a zajistí stabilitu dodávek elektřiny a bezpečný provoz soustavy.
Bez rozvoje elektrické sítě nebude možné získávat elektrickou energii z nových elektráren a tím pádem nebude možná energetická transformace polské ekonomiky. Jedním z největších projektů je výstavba energetické dálnice, která pomůže rychle přenášet elektrickou energii ze severu na jih země. Hodnota investic do přenosové a distribuční sítě v Polsku v roce 2023 přesáhla 13,54 miliardy zlotých, v roce 2022 to bylo 9,25 miliardy zlotých.
ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Dynamický rozvoj fotovoltaiky, stejně jako plánované spuštění větrných elektráren v Baltském moři a jaderných bloků, vyžadují naléhavé investice do elektrické sítě. Omezení přístupu k elektrické síti je v Polsku v současné době hlavní překážkou pro investory do fotovoltaických a větrných elektráren. Většina elektrických vedení je stará více než 30 let, což ztěžuje připojení OZE k síti, klesá kvalita přenášené energie a pokulhává modernizace sítě. Bez investic do národní elektrické sítě se energetická transformace v Polsku jednoduše nepodaří.
Provozovatelé distribuční sítě proto urychlují své rozvojové plány. Pět hlavních společností (PGE, Tauron, Enea, Energa a E.ON) vynaloží na tento účel do roku 2030 přibližně 130 miliard zlotých. Každý provozovatel si připravuje vlastní investiční plán. Cílem je umožnit připojení dalších fotovoltaických a větrných zařízení k síti a také digitalizovat a automatizovat infrastrukturu, což přispěje k její flexibilitě. Je také nutné nahradit měřicí systém moderními měřiči s dálkovým odpočtem. Na konci roku 2023 bylo k elektrické síti v Polsku připojeno 18,91 milionů zákazníků. Za poslední čtyři roky se jejich počet zvýšil o více než milion. Délka všech elektrických vedení včetně přípojek dosahuje více než 990 tisíc km.
Desetiletý plán rozvoje přenosové sítě
Kromě toho se v Polsku investuje i do přenosové sítě, kterou provozuje společnost Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). V rámci 10letého plánu rozvoje přenosové sítě na období 2025–2034 chce PSE vynaložit 64,3 miliardy zlotých. Plán PSE počítá s výstavbou 4 850 km elektrického vedení 400 kV a výstavbou 28 nových elektráren a modernizací 110 elektráren. Investice umožní přenos 45 GW kapacity z fotovoltaických elektráren, více než 19 GW z větrných elektráren na pevnině, 18 GW z větrných elektráren v Baltském moři, připojení budované jaderné elektrárny v Pomořansku a také uvedení malých jaderných reaktorů do provozu.
Jedním z nejdůležitějších projektů PSE je výstavba prvního elektrického vedení stejnosměrného proudu, které spojuje sever a jih Polska. Umožní rychlý přenos elektrické energie z nových výrobních zdrojů na severu země do průmyslových center ve Slezsku, aniž by došlo k zatížení přenosové sítě. Bude tedy sloužit jako jakási energetická dálnice. Délka trati dosáhne 720 km a bude mít dvojité elektrické vedení. Stavba potrvá do roku 2034 a může stát až 18 miliard zlotých.
Šance pro české firmy
Modernizace a rozšiřování elektrické sítě v Polsku nabízí českým firmám dlouhodobé a reálné příležitosti. K hlavním oblastem zapojení českých firem mohou patřit výstavba nových rozvoden a elektrického vedení vysokého, středního i nízkého napětí, rekonstrukce stávajícího elektrického vedení, modernizace stávajících elektráren, instalace inteligentních zásobníků energie či dodávka transformátorů, kabelů, měřičů spotřeby elektrické energie s dálkovým odpočtem.