Do Vietnamu přichází rok tygra

Před oslavami Nového lunárního roku, který v letošním roce připadá na 1. února, se prudce zvyšuje poptávka zejména po agrárních produktech, oděvech a službách v turistice.

Z agrárních produktů se v tomto období prodává nejvíce alkohol (pivo, červené víno a whisky), sladkosti, nápoje a nejrůznější delikatesy, jako jsou sušené plody, oříšky atd. Zvýšený zájem je o ovoce i základní potraviny. Pořádají se také festivaly importovaného zboží.

Ilustrační fotografie

Ministerstvo průmyslu a obchodu VSR provádí v souvislosti s nákupním boomem řadu opatření k zajištění rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou ve snaze zabránit nedostatku základního zboží, nebo neúměrnému zvyšování cen během svátků. Neúměrné zvyšování cen však neplatí o jízdenkách a letenkách, kde se i státní přepravní podniky VSR (státní železnice, nebo aerolinky) chovají velice tržně. Například letenky v žádaných směrech a termínech jsou každoročně i desetinásobně dražší.

České technologie triumfovaly na Světové výstavě Expo v Dubaji

Podniky, které se účastní programu stabilizace cen, se zavázaly udržovat stabilní prodejní ceny základního spotřebního zboží před, během i po svátcích, a tím zpomalit tempo růstu cen na trhu. Pozornost se zaměřuje na větší bezpečnost potravin, na ochranu práv spotřebitele, na boj proti pašování potravin a obchodním podvodům.

Obchodní řetězce se na tyto svátky každoročně připravují a nabízí velké množství dárkových balení cukrovinek a dárkových košů s delikatesami. Nechybí ani marketingové akce ve formě mimořádných slev apod.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme