Dopady brexitu na české firmy jsou významné, Velká Británie ale stále patří mezi naše klíčové partnery

ČR a Spojené království historicky spojuje silné obchodní partnerství. Svaz průmyslu a dopravy si proto nechal zpracovat studii k dopadům brexitu na české firmy.

Před brexitem se vzájemná obchodní výměna podílela 6 % na českém HDP. Když Britové v roce 2016 odhlasovali brexit, české firmy to zasáhlo různě a postupně, v závislosti na jejich velikosti, odvětví a předchozích zkušenostech s exportem. Z analýzy statistických dat vyplývá, že i když obchodní výměna ČR se Spojeným královstvím stále roste, jeho pozice jako obchodního partnera postupně slábne.

Ilustrační fotografie

Spojené království (UK) se tak propadlo ze 4. nejdůležitější vývozní destinace na 8. místo. Český vývoz do UK stojí na několika klíčových odvětvích, a to především na vývozu osobních automobilů, autodílů a počítačů. Tuto koncentraci brexit ještě posílil.

Výzvy pro malé a střední firmy

Brexit nejvíce dopadá na malé a střední firmy, které se musely rychle vyrovnat s novými pravidly a náročnou administrativou. Jako určující se ukázalo to, kolik zkušeností s vývozem do mimoevropských zemí měla daná firma před brexitem. V zemích jako Litva nebo Dánsko se malé a středně velké společnosti přizpůsobily brexitu lépe právě díky tomu, že měly zkušenosti s exportem na trhy do zemí mimo EU.

Obchodní podmínky po brexitu

Podnikatelé v ČR mohou nyní využívat režim Dohody o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím (Trade and Cooperation Agreement, TCA), který od 1. ledna 2021 přinesl nulová cla pro veškerou obchodní výměnu zboží mezi EU a Spojeným královstvím, pokud zboží splňuje pravidla původu produktu.

Přečtěte si více o dopadech brexitu na české firmy

Spojené království (UK) zároveň deklaruje, že bude postupně zavádět instituty, které zjednoduší hraniční administrativu a kontroly. I když UK původně trvalo na speciální certifikaci UKCA pro evropské výrobce, od 1. srpna 2023 v UK nakonec platí certifikace CE, a to bez omezení doby trvání.

Doporučení pro podnikatelský sektor

  • Pokud chtějí české firmy rozvíjet podnikatelské aktivity v UK, měly by zvážit, že si tam založí dceřinou společnost, zejména pro poskytování služeb či při ucházení se o veřejné zakázky. Pro výrobní firmy může být při zvážení všech rizik zajímavou alternativou Severní Irsko.
  • Britská strana zavádí nová pravidla postupně, a tak proces brexitu stále ještě není ukončený. Je proto třeba průběžně sledovat postup v implementaci TCA. Podnikatelské asociace a příslušné vládní agentury mají k dispozici aktuální informace a pořádají odborné semináře, na kterých se lze dozvědět více o směřování brexitu a osvědčených postupech jiných firem.
  • Přestože v současnosti je s vývozem na britský trh spojeno velké množství administrativy, UK připravuje řadu projektů, které by měly do budoucna administrativní zátěž při importu zboží snížit: Například jednotná odbavovací místa (Single Trade Window) by měla být plně implementována do roku 2027. Když se tedy firma rozhoduje, jestli opustí britský trh, je dobré počítat s tím, že administrativy by mělo spíše ubývat.
Převzato ze speciální přílohy časopisu Svazu průmyslu a dopravy České republiky Spektrum (01/2024). Autor:Mikuláš Nozar, zástupce ředitele pro Evropskou unii, obchodní politiku a mezinárodní organizace

Doporučujeme