Dopady covidu na zásobování v Číně

Čína se v současnosti potýká s nejhorším nárůstem případů covid-19 na svém území od doby, kdy se virus poprvé objevil ve Wu-chanu.

Čína nadále udržuje svou politiku nulové tolerance výskytu nákazy covid, a proto jsou pro zdejší administrativu přírůstky nakažených, které se denně pohybují v jednotkách tisíc, nepřípustné.

Ilustrační fotografie

Jedno z hlavních ohnisek v současnosti představuje metropole Šanghaj, ve které byly zavedeny přísné lockdowny. Ačkoli má Čína s tímto postupem dostatek zkušeností, potýkají se nyní obyvatelé uzavřených částí Šanghaje s omezením přístupu k potravinám a základní lékařské péči.

Uzavření některých městských částí Šanghaje vedlo k panickému nakupování a přetížení logistických kapacit. S nedostatkem potravin se potýkali i obyvatelé covidem zasaženého města Čchang-čchun na severovýchodě Číny.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Čínský severovýchod je významnou oblastí pro pěstování obilovin, místní farmáři mají ale obavy o svou jarní setbu, protože tamější ohnisko covidu představuje riziko pro zajištění dodávek potřebných hnojiv. Čínské úřady striktně vynucují lockdowny a další protiepidemické opatření, což v postižených oblastech znemožňuje běžnou ekonomickou činnost. To mohou pocítit i exportéři v případě uzavření či omezení činnosti přístavů.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika

Doporučujeme