Dopady krize pociťují nejvíce stavaři a dopravci, nejméně úředníci, ukázal průzkum 

Většina (60,9 %) firem nepociťuje vliv krize na své podnikání vůbec, nebo jen mírně. Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost Performia mezi více než 400 tuzemskými zaměstnavateli.

Přibližně každá čtvrtá (27 %) firma uvádí střední dopady krize a každá desátá (12 %) je pak vnímá velmi výrazně. Propouštět se ale většina z dotazovaných do konce roku nechystá. 

Ilustrační fotografie

Průzkum ukázal, že negativní vlivy nejvíce pociťují firmy v sektoru dopravy a transportu, naopak nejméně krize dolehla na státní správu.  

„Pokud bychom se na to podívali z druhé strany, pak téměř třetina firem pociťuje nějaký vliv krize na jejich podnikání. To rozhodně není málo. Dobrá zpráva ale je, že velké množství firem se i přesto chystá nabírat nové zaměstnance. Dalo by se tedy říct, že i přes dopady okolní krize velká část firem prosperuje,“ říká Lucie Spáčilová, výkonná ředitelka společnosti Performia, která pomáhá firmám v oblasti personalistiky. 

Nedostatek kvalifikovaných uchazečů  

Z průzkumu také vyplynulo, že nové zaměstnance v současnosti nabírá nebo do konce roku bude hledat 80 procent z dotazovaných českých firem. Bezmála 15 procent (14,75 %) se nechystá počet svých pracovníků měnit a propouštět má v plánu zhruba 5 procent z (5,25 %).  

Pro více než pětinu firem je jednou z věcí, které je celkově v podnikání trápí, nedostatek kvalitních nebo kvalifikovaných kandidátů. Každá pátá společnost si dělá starosti pro změnu kvůli nedostatku poptávky či inflačním tlakům. 

„V praxi firmy stále až příliš často lpí na tom, aby uchazeči už měli zkušenosti v oboru. Přitom i ti, kdo za sebou mají roky zkušeností, potřebují v nové práci čas na zaškolení. Podniky by proto neměly mít obavy přijmout někoho, kdo zkušenosti nemá, ale je ochoten se hodně a rychle učit. Ostatně svojí produktivitou může předčit i zkušenější kolegy,“ vysvětluje Lucie Spáčilová, výkonná ředitelka společnosti Performia. 

Zdroj: Performia

Největší problém s nedostatkem vhodných uchazečů mají firmy působící ve stavebnictví, ve státní správě pak nejčastěji uváděli neschopnost rozpoznat kvalitního uchazeče na pohovoru.  

Červencového průzkumu se zúčastnilo 402 respondentů z řad vedení a HR manažerů českých firem zejména z oblasti průmyslu, stavebnictví, školství, státní správy, velkoobchodu a maloobchodu, zdravotnictví a služeb. Většinou (63 %) šlo o společnosti s více než padesáti zaměstnanci. 

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Performia

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme