Doručování pomocí dronů v Ománu představuje příležitosti pro exportéry

Omán má zájem o rozvoj služeb využívajících drony, včetně výroby či testování těchto sofistikovaných výrobků na svém území.

V únoru 2022 povolilo Ministerstvo dopravy Ománu první službu dodávky zásilek drony v hlavním městě. Právním podkladem vydaného povolení je podepsané memorandum o porozumění. Jde o projekt, který umožňuje doručování zásilek pomocí dronů v Maskatu, vznikl ve spolupráci mezi Guvernorátem Muscat a Ministerstvem dopravy, komunikací a informačních technologií. Projekt je součástí několika iniciativ k oslavě Muscatu jako arabského digitálního hlavního města pro rok 2022.

Ilustrační fotografie

„Doufáme, že podpis memoranda o porozumění posílí využití systému dronů v sultanátu Omán. Zatím v guvernorátu Maskat. Věříme, že tyto nové moderní doručovací služby obohatí sektor logistiky a přispějí k integraci dodavatelských řetězců v sultanátu,“ uvádí se v tiskovém prohlášení magistrátu. Služba je realizována ve spolupráci s UVL Robotics (RUS, USA, TUR, OMN), společností specializovanou na oblast technologií a dronů čtvrté průmyslové revoluce.

Společnosti Oman Post a UVL Robotics prováděli ve dnech 12.–18. ledna 2020 testování dodávky zásilky pomocí dronu. Konkrétně testovaly doručení balíku o hmotnosti 2,5 kg pro Ománskou poštu v oblasti Nizwa (Sultanát Omán).

Magazín Český export a podnikání je online na webu exportmag.cz

Trasu v délce 2 735 metrů zvládl dron za 4 minuty 05 sekund – v porovnání s průměrnou dobou jízdy autem za 16 minut. Společnosti testovaly také přesun zásilky o hmotnosti 4,5 kg v Maskatu, kde dron zvládl zpáteční let v délce 3250 metrů za celkem 8 minut 50 sekund (přeprava autem na stejné trase trvala 12–15 minut). 

Drony vyrábí také řada českých společností například LIAZ z Liberce či Primoco UAV SE.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rijádu (Saúdská Arábie). Autor: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán.

• Teritorium: Asie | Omán | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl

Doporučujeme