Doručování potravin dronem je v USA už realitou

Izraelsko-americká společnost Flytrex rozšiřuje svůj program doručování zboží pomocí dronů ve městě Fayetteville ve státě Severní Karolína poté, co získala povolení Federálního úřadu pro letectví (FAA) k přeletům nad lidmi.

Drony tak budou doručovat objednávky z řetězce Walmart a dalších místních obchodů. Jde zatím o geograficky omezenou službu. Povolení umožňuje doručovat zásilky až do vzdálenosti jedné míle (1,6 km) od prodejců, očekávají se tedy objednávky v řádech stovek týdně pro více než 2 000 domácností.

Pilotní program doručování započal před dvěma lety a k testování docházelo pouze nad neobydlenými oblastmi z distribučního centra Walmartu. Současná služba je zatím omezena nejen vzdáleností, ale i nosností dronů schopných bezpečně unést 3 kg do vzdálenosti až 5,6 km a zpět.

Společnost Walmart plánuje tímto způsobem dopravovat vybrané potraviny a potřeby pro domácnost a zaměří se na zákazníky žijící v rodinných domech s předním nebo zadním dvorem. Doručovací mise je zahájena a provozována z distribučního centra a při doručení se dron vznáší ve výšce asi 20 metrů, kde čeká, až zákazník potvrdí přijetí zásilky, dron se spustí níž a dopraví zásilku na zem pomocí navijáku.

Severní Karolína není jediný americký stát, kde je již doručování dronem realitou. Začátkem dubna oznámil i řetězec Kroger pilotní projekt doručování pomocí dronů ve městě Centerville ve státě Ohio. Rovněž gigant Amazon získal v loňském roce povolení FAA k testování svých doručovacích dronů na venkovském zkušebním polygonu a k testování této technologie dochází i ve Velké Británii, Rakousku nebo Izraeli.

V dalším pilotním programu společností Wing a Alphabet doručují již několik měsíců pomocí dronů ve městě Christiansburg ve státě Virginia léky, knihy z místní knihovny a hotová jídla z místních restaurací. Výzkumníci z univerzity Virginia Tech na základě průzkumu mezi místními obyvateli konstatovali, že 87 % respondentů se myšlenka doručování pomocí dronů líbí, 14 % dotázaných ji již vícekrát použilo a 89 % tak plánuje poprvé učinit v nejbližší době. Je zjevné, že v nejbližších týdnech nás zásadní změna doručování ještě nečeká, ale do budoucna rozhodně nelze vyloučit, že tento způsob dopravy zboží bude více využívaný.

Autor: Petr Ježek. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Obchod | Software a ICT služby

Doporučujeme