Dosud nejvyšší rating Chorvatska je důležitým signálem i pro české investory

Hlavní mezinárodní ratingové agentury v reakci na vstup Chorvatska do eurozóny zvýšily ratingové hodnocení Chorvatska, agentura Fitch na BBB+, Moody’s na Baa2 a Standard & Poor’s na úroveň BBB+.

Agentury ocenily kredibilitu země, která je solidně schopna plnit své závazky. Jedná se dosud o nejvyšší investiční rating v historii Chorvatska, je oceněním důvěry v ekonomický vývoj a důležitým signálem pro finanční trhy a investory. Úvěrový rating zvýšený všemi třemi agenturami je primárně způsoben vstupem Chorvatska do eurozóny od ledna 2023, kdy se Chorvatsko stane dvacátou zemí, které využívá euro.

Ilustrační fotografie

Agentura Moody’s zvýšila rating Chorvatska o dva stupně na „Baa2“ a umístila ho do investiční kategorie se stabilním výhledem díky formálnímu dokončení procesu vstupu do eurozóny. To samé krátce předtím učinila i agentura Fitch, která zvýšila chorvatský investiční úvěrový rating o jednu úroveň na „BBB+“ se stabilním výhledem. Agentura Standard & Poor’s zvýšila svůj rating na vyšší investiční stupeň „BBB+/A-2“ se stabilním výhledem, očekávajícím pozitivní účinky přijetí eura a pokračující stabilní růst ekonomiky.

Členství v eurozóně Chorvatsku přinese eliminaci kurzového, měnového rizika a rizika likvidity v kontextu chorvatského veřejného dluhu, který je převážně denominován právě v eurech. Směr, kterým se ekonomická politika Chorvatska ubírá, je správný a přináší jasné pozitivní výsledky. Dobré ratingové hodnocení země při prodeji budoucích státních dluhopisů představuje dodatečnou zátěž i pro chorvatský státní rozpočet v krátkodobém i dlouhodobém horizontu z titulu vyšších úrokových výdajů.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Agentury ocenily politiku chorvatské vlády při plnění požadovaných ekonomických kritérií, zejména v rámci vstupu do eurozóny a rekordně krátkodobého pobytu Chorvatska v Evropském mechanismu směnných kurzů ERM II (Chorvatsko zde bylo jen necelé dva roky). Chorvatsko tak má lepší úvěrový rating než některé členské země EU (jmenovitě Itálie, Portugalsko, Řecko, Kypr, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko).

Členství země v eurozóně, jak uvedla S&P Global, sníží devizová rizika a Chorvatsko bude těžit z flexibility měnové politiky a z přímého přístupu k fondům Evropské centrální banky (ECB), stejně tak i z kapitálových trhů.

Zvýšení ratingu je výsledkem přijetí eura jako oficiální měny v Chorvatsku. Všechny tři prestižní agentury zvýšily Chorvatsku rating díky formálnímu dokončení procesu vstupu do eurozóny. Podle mezinárodních ratingových agentur má dnes Chorvatsko nejlepší investiční a úvěrový obraz ve své historii, což je velmi pozitivní signál pro finanční trhy a pro zahraniční investory, včetně těch českých.

České firmy a podnikatelé mohou vycházet z Mapy globálních a oborových příležitostí. Ty mohou být v příštích letech v Chorvatsku velmi pestré. Hlavními tématy, která vychází z Mapy globálních oborových příležitostí, jsou modernizace průmyslu, výstavba nové dopravní infrastruktury, sektor vodohospodářství, zdravotnictví a rozvoj oblasti služeb.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko). Autor: Josef Dvořáček, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Chorvatsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme