Dovoz brambor z Egypta v silné nelibosti libanonských farmářů

Řada libanonských farmářů se hlasitě ozvala proti vedení Ministerstva zemědělství Libanonu a oznámila svůj záměr stávkovat, pokud se země rozhodne opětovně dovézt na místní trh více egyptských brambor.

Začíná hlavní sezóna libanonských brambor a egyptské brambory, namísto libanonských, zaplnily místní trhy. V minulosti byla s Egyptem uzavřena dohoda o dovozu brambor pouze v termínu od 1. února do 31. března v množství nepřesahující 50 000 tun. I přes to, že začátkem dubna tohoto roku vypršel termín dohody, připluly v těchto dnech z Egypta další dvě lodě přepravující 6 100 tun brambor a 1 000 tun cibule.

Ilustrační fotografie

Syndikát libanonských farmářů sice dostal od vedení Ministerstva zemědělství Libanonu příslib, že zásilka nebude v Libanonu vyloděna, totéž se ale stalo v minulém roce a libanonští farmáři byli z tohoto důvodu nuceni prodávat svoji úrodu hluboko pod cenou, aby vůbec místní produkci prodali. Syndikát je názoru, že úkolem ministerstva zemědělství je v prvé řadě chránit místní farmáře před spekulativními dovozy vzhledem k tomu, že egyptské brambory se v oblasti prodávají za dumpingové ceny a jsou nabízeny za mnohem nižší ceny oproti libanonské produkci.

Tato situace se opakuje každý rok a místní zemědělci jsou vždy ve ztrátě. Řada farmářů vysvětlila, že za výsadbu, pěstování a sklizeň brambor jsou nuceni mnoho položek hradit v dolarech, a proto se výsledná cena přibližuje částce 1000 USD za tunu.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

V lepší situaci jsou v tomto roce pěstitelé tabáku, kteří v tomto týdnu zahájili výsadbu tabákových sazenic ze školek. Očekává se, že počet pracovníků v oboru pěstování tabáku se letos výrazně zvýší, vzhledem k nárůstu celkové obdělávané plochy. Důvodem je státem navýšená minimální výkupní cena libanonského tabáku. Hlavní roli v určování výkupní ceny hraje místní výrobce tabákových výrobků, firma Regia. Výkupní ceny tabáku jsou v tomto roce stanoveny v USD a aktuálně se pohybují na úrovni 6–8 USD za kilogram tabáku.

Libanonští zemědělci čelí vysokým finančním nákladům nejenom za hnojiva, ale i za vodu, jejíž cena se od minulé sezóny desetkrát znásobila v důsledku prodeje a nákupu pouze v USD. S celkovou dolarizací libanonské ekonomiky ceny všech komodit neustále stoupají a místní zemědělci nemají dostatek likvidity, potřebné k plánovanému rozvoji zemědělství.

Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj: místní ekonomické zpravodajství

• Teritorium: Afrika | Asie | Egypt | Libanon | Zahraničí

Doporučujeme