Dovoz hnojiv do Vietnamu dosáhl v srpnu dvouletého maxima

Podle celního úřadu byl dovoz hnojiv do Vietnamu v měsíci srpnu nejvyšší za více než dva roky. Jedním z důvodů byl pokles cen oproti předchozímu roku.

Konkrétně v srpnu Vietnam dovezl více než 472 283 tun hnojiv v hodnotě 159 mil. USD. To je o 54 % více než v červenci z hlediska objemu a představuje to 85% nárůst celkové hodnoty.

Ilustrační fotografie

Jednalo se o nejvyšší objem dovozu od července 2021. Průměrná cena hnojiv dosáhla v srpnu výše 338 USD za tunu, což je sice meziměsíční nárůst o 19 %, ale meziroční pokles o 26 %.

Zatím největším dodavatelem hnojiv v zemi je letos Čína. Její export představuje zhruba polovinu všech dovezených hnojiv s více než 1,2 miliony tun v hodnotě 375 milionů USD, což je meziroční nárůst o 15 %. Následuje Japonsko s více než 225 000 tunami dovezených hnojiv v hodnotě 21 milionů USD.

Spotřeba hnojiv je podle údajů Světové banky ve Vietnamu 430 kg/ha, což je přibližně trojnásobek spotřeby na jeden hektar v ČR. Největší místní firmou v oboru hnojiv je Ca Mau Fertilizer, člen skupiny PetroVietnam. K dalším významným firmám na trhu patří Duc Giang Chemicals Group, Southern Fertilizer a zahraniční firmy Compo Expert a Yara Vietnam.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme