Dovoz rostl rychlejším tempem než vývoz. Zahraniční obchod skončil v říjnu přebytkem 11 miliard

Podle aktuálně zveřejněných předběžných údajů skončila v říjnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 11,0 mld. Kč, který byl meziročně o 3,2 mld. Kč nižší.

Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím příznivě ovlivnil zejména meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly o 2,8 mld. Kč. O stejnou částku se snížil deficit obchodu s ropou a zemním plynem a záporné saldo obchodu s chemickými látkami a přípravky se zmenšilo o 1,9 mld. Kč.

Ilustrační fotografie

Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně menší přebytek obchodu se stroji a zařízeními o 3,3 mld. Kč a kovodělnými výrobky o 1,5 mld. Kč. Deficit obchodní bilance u základních kovů se prohloubil o 3,3 mld. Kč.

Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy EU se v říjnu meziročně snížil o 11,6 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 8,1 mld. Kč. Meziročně vzrostl vývoz o 2,8 % na 426,4 mld. Kč a dovoz o 3,7 % na 415,4 mld. Kč. Říjen 2024 měl stejný počet pracovních dní jako říjen 2023.

 „V říjnu pokračoval meziroční růst vývozu i dovozu, a to již čtvrtý měsíc za sebou. Tentokrát ovšem tempo růstu dovozu převýšilo tempo růstu vývozu. Zatímco vývoz vzrostl meziročně o 11,5 mld. Kč, dovoz o 14,8 mld. Kč. Růst dovozu souvisel mimo jiné již s předvánočním zásobením některých obchodníků,“ říká Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ. 

Meziměsíčně po sezónním očištění se zvýšil vývoz o 1,1 % a dovoz o 2,0 %. V lednu až říjnu 2024 dosáhl přebytek obchodní bilance 195,0 mld. Kč, což představovalo meziroční přírůstek o 104,9 mld. Kč. Od začátku roku stoupl vývoz o 4,7 % a dovoz o 1,9 %.

„Data zahraničního obchodu nevypadají nijak povzbudivě, což je v souladu s horším výkonem průmyslu a v kontrastu s relativně příznivými čísly z měsíce předchozího.  Situace nemusí být v dalších měsících lepší vzhledem k problémům, kterým průmysl v eurozóně (a hlavně v Německu) v současnosti čelí,“ uvedl k výsledkům zahraničního obchodu ekonom UniCredit Jiří Pour.

„Zahraniční obchod skončil jako téměř každý měsíc v tomto roce v plusu a velmi pravděpodobně překoná hranici 200 mld. Kč. Čeští exportéři ale vyhlížejí příští rok s obavami vzhledem k předpokládaným krokům Donalda Trumpa na poli mezinárodního obchodu. I proto očekáváme, že obchodní bilance v roce 2025 nedosáhne takové výše jako letos,“ uvádí ve svém komentáři analytik Raiffeisenbank Martin Kron.

Český export do Spojeného království dosahuje historického maxima

Doležal: Export do zemí mimo EU drží již čtvrtý měsíc dvouciferný růst

„Říjnové statistiky českého exportu pokračují v pozitivním vývoji, meziročně vzrostl vývoz o 2,8 % na 426,4 mld. Kč. Nicméně je třeba dodat, že v růstu exportu pozorujeme oproti září snížení dynamiky. V rámci teritoriálního hlediska jsme zaznamenali stagnaci vývozu do Evropské unie (EU), naopak export do zemí mimo EU se již čtvrtý měsíc v řadě drží ve dvouciferných meziročních růstech – v říjnu se zvýšil téměř o 14 %. V rámci zemí mimo EU pozorujeme od února zajímavý růst exportu do Spojeného království a do Spojených států amerických. Největší nárůst jsme z vybraných padesáti zemí zaznamenali ve vývozu do asijských zemí, jako je Singapur, Malajsie a Korejská republika, ovšem je třeba zmínit, že podíl těchto zemí na exportu ČR je nízký,“ uvádí generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal. 

„S ohledem na globální trendy je pro české exportéry zásadní nejen využívat aktuální příležitosti, ale také se připravit na výzvy, které rok 2025 přinese. Očekáváme rostoucí důraz na inovace a digitalizaci, a proto je nutné posilovat technologické zázemí firem a podporovat jejich expanzi i mimo tradiční trhy EU. Za slibné považujeme například otevření kanceláří CzechTrade v San Franciscu a Malajsii, kde se české firmy mohou prosadit v oblastech s vyšší přidanou hodnotou,“ dodává Doležal.

Zdroj: ČSÚ a komentáře ekonomů

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme