Drážďany jako centrum německé robotiky

Drážďany kráčí mílovými kroky ke svému cíli v oblasti průmyslu a vědy – stát se německou paralelou silikonového údolí – saským „Robot Valley“. Městu se úspěšně daří přitahovat mladé perspektivní firmy zabývající se inovativními technologiemi.

Vytváří jim kvalitní zázemí, poskytuje jejich byznysu komplexní podporu a dává jim prostor, aby se jejich zaměstnanci mohli soustředit na to, na co potřebují. Firmy zabývající se rozvojem špičkových robotických technologií tak v Drážďanech raší jako houby po dešti.

Pojem „Robot Valley“ stvořila drážďanská radnice, která stojí za celou kampaní přitahující slibné rozjíždějící se startupy i renomované koncerny do města. Jedním z místních magnetů je bezesporu Technická univerzita. Pyšní se titulem excelence a sdružuje řadu mezinárodních vědeckých kapacit. Zároveň disponuje solidními finančními zdroji, které neváhá směřovat na výzkum nových technologií.

Z podhoubí Technické univerzity vyrostla v roce 2017 softwarová firma Wandelbots GmbH, vycházející hvězda současné drážďanské robotiky. Uprostřed coronavirové krize shromáždila 26 milionů eur kapitálového vkladu, mimo jiné od společností Siemens či Microsoft. Wandelbots spojuje inteligentní textilie se softwarovými technologiemi.

„Chytré oblečení“, například triko či rukavice, zaměří díky svým senzorům pohyb těla a gesta a přenese je do softwaru. Ten zachycenou informaci předá robotovi. Tato technologie umožňuje stát se okamžitě programátorem. Prvním produktem firmy uvedeným na trh však není oblečení, ale bezdrátová tužka, jejímž pohybem učí člověk robota jednotlivé procesní kroky – například lepení, svařování nebo nástřik. Software Wandelbots překládá jazyk pracovního postupu člověka do specifické řeči robota, který může poté činnost zcela převzít.

Právě epidemie koronaviru ukazuje, jak nutný a užitečný je rozvoj robotického průmyslu, říká ředitel výzkumného centra Fraunhofer Institut v Chemnitz Welf-Guntram Drossel. „Potřebujeme roboty a stroje, které mohou v rekordním čase nahradit pracovníky v karanténě a zacelit mezery v řetězci dodávek. Roboti musí být schopni v případě potřeby nahradit během několik minut a na vzdálenost libovolného počtu kilometrů lidskou sílu.“ Umožní jim to software, díky kterému si za malou chvíli osvojí konkrétní činnost vykonávanou ještě nedávno člověkem.

Ne všechny firmy saského „Robot Valley“ se zaměřují na vývoj a výrobu software či přímo robotů. Robotická základna je již dostatečně široká na to, aby zde vznikaly také firmy přidružené, profitující z obchodu s robotikou.

Z Porýní-Vestfálska se do Drážďan stěhuje společnost Coboworx GmbH, kterou láká, dle slov ředitele Olafa Gehrelse, interdisciplinární pracovní prostředí a rychlost, kterou místní výzkum v robotice nabírá. Coboworx se zaměřuje na individuální poradenství středním a menším podnikům, pro které koncipuje plán využití robotických elementů – nebo také odhad, zda se jim investice do robotiky vůbec vyplatí. Ani firma WAKU Robotics roboty či příslušný software nevyrábí. WAKU Robotics roboty zprostředkovává.

V současnosti je v drážďanském odvětví vývoje robotiky a výroby robotických elementů zaměstnáno zhruba tisíc lidí. Tento počet se má brzy zmnohonásobit – ve výstavbě je „Technologický park Ost“ a „Universelle Werke Dresden“, budoucí centra technologického celku „Smart System Hub“. Do budoucna chtějí Drážďany rozjet vlastní komplexní robotickou výrobu a svůj slogan „Tomorrow’s Home“ převést z webových stránek do velkých výrobních hal.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Drážďanech (Německo). Autorka: Lenka Konšelová.

• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme