Dron není zbraň! Piloty vzdělává nová kampaň

Řízení letového provozu (ŘLP) spustilo osvětovou kampaň týkající se provozování dronů v Česku. Její součástí je i nedávno spuštěný web letejtezodpovedne.cz, na němž se lze seznámit se základními pravidly pro provozování bezpilotních letounů i novou evropskou legislativou.

Projekt, na nějž státní podnik nečerpal žádnou dotaci či peníze z EU, vznikl podle ŘLP ve spolupráci s ministerstvem dopravy a Úřadem pro civilní letectví ryze z potřeby edukovat společnost a zvýšit tak bezpečnost vzdušného prostoru a obecné povědomí o pravidlech týkajících se dronů.

„Edukační kampaň Létejte zodpovědně je určena nejen pro hobby piloty dronů, kteří se svým dronem létají za sportovním či rekreačním účelem a chtějí rozšířit své znalosti a stát se svědomitým pilotem, ale také pro ty piloty, kteří si prostřednictvím létání s dronem vydělávají, či jej jinak využívají v rámci své profese, tedy provozují letecké práce či činnosti pro vlastní potřebu,“ sdělil týdeníku Euro mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Samotná kampaň podle něj vznikla už loni v září při příležitosti organizování B2B konference Bezpilotní létání 2019: Šance a výzva pro Českou republiku. Web letejtezodpovedne.cz, který ji doplnil, odstartoval letos.  „Posláním týmu Létejte zodpovědně je nejen vzdělávat aktivní piloty, ale všechny se zájmem o dění kolem, kterým není lhostejné, co jim ‚létá nad hlavou‘,“ doplnil Klíma.

Rady i aplikace

Samotný web tak vedle základních pravidel pro bezpečné létání vzdělává i veřejnost formou rad, jaká práva lze uplatnit v případě, že zaznamenají přítomnost dronu v blízkosti své či svého majetku. Na piloty míří přehledem současné i již zmíněné chystané legislativy, o niž už dříve týdeník Euro obšírně informoval.

Součástí webu jsou i návody na aplikace k plánování letu s bezpilotním letounem v národním vzdušném prostoru. Piloti i veřejnost také mohou využít přidružených sociálních sítích, na nichž vyškolení experti odpovídají na konkrétní dotazy.

V blízké době navíc čeká web výrazné oživení v podobě zajímavostí ze světa dronů, změní se i jeho vzhled. „Droní svět čeká do budoucna velká revoluce v podobě přechodu na unijní legislativu,“ uvedl za ŘLP Klíma.

Miliardový byznys

Trh s drony čeká v následujících letech podle řady odhadů a studií obrovský rozmach. Celý jejich ekosystém od vývoje hardwaru či aplikací až po samotné služby s nimi spojené může jen na starém kontinentu dle odhadů EU vytvořit do roku 2050 až 150 tisíc nových pracovních míst.

Už loni měl tento trh dle analytické společnosti PwC hodnotu vyšší než 127 miliard dolarů (2,9 bilionu korun) a do roku 2024 by měl vzrůst nejméně dvojnásobně, v Asii čtyřnásobně.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: Michal Hron

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme