Drtivá většina firem očekává do konce roku propad tržeb

Ředitelé pěti procent firem jsou optimističtí a očekávají že se – přes současná opatření spojené se šířením koronaviru – dočkají v průběhu roku 2020 růstu. Pouze čtyři z deseti šéfů českých podniků předpokládají, že se do půl roku vrátíme do normální situace před krizí.

Už v dubnu nastane podle šéfů drtivé většina společností (94 %) propad tržeb. Do konce roku očekává stejný scénář 87 % respondentů. Ukázal to nejnovější průzkum EY mezi řediteli stovky tuzemských firem

Necelá třetina dotázaných si myslí, že k návratu do normálu dojde později než za rok.

Téměř polovina firem (44 %) ovšem nebude muset zastavit výrobu (do konce letošního roku), domnívá se jejich vedení. Předchozí období růstu využilo až 60 % firem k tomu, aby si připravilo finanční rezervy na více než dva měsíce pro případ výpadku příjmů.

Každá druhá firma (52 %) přitom předpokládá, že ji tržby poklesnou maximálně o čtvrtinu. Ředitelé firem mají nyní šanci vytěžit z krize maximum a ukázat, jaké trendy budou převládat, až pandemie pomine.

„Vidíme, že nejvíce zasažení podnikatelé – tedy ti, kteří očekávají propad tržeb větší než 50 % – vydrží bez dodatečné finanční pomoci maximálně půl roku. Na druhou stranu 55 % nejzranitelnějších firem bude potřebovat využít dodatečné financování už do tří měsíců,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

Kde je situace lepší?

Krizí jsou méně zasaženy společnosti ve zpracovatelském průmyslu a sektoru informačních a komunikačních služeb.

Skoro třetina podnikatelů (28 %) čeká krátkodobě propad tržeb nad 50 procent, v delším horizontu jsou ale optimističtí, protože ve výhledu do konce roku očekává stejný pokles jen 13 procent podnikatelů.

Pesimističtější jsou malé firmy s obratem do 50 milionů korun. Ty se obávají, že  jejich tržby poklesnou až o 40 %, oproti tomu ředitelé největších firem s obratem nad 3 miliardy jsou optimističtější a předpokládají propad pouze o jednu pětinu.

 „Více než 60 procent  firem bude potřebovat navýšit financování, a to prostřednictvím své současné banky, programu covid či dalším mimořádným zdrojem překlenovacího charakteru. Vidíme, že dvě třetiny z těchto firem již se svou bankou jednají a více než jedna třetina zvažuje, že také požádá o odklad splátek v rámci úvěrového moratoria,“ říká partner EY odpovědný za podnikové finance a restrukturalizace David Zlámal.

Část zaměstnanců může být nahrazena

Až 36 procent firem se přes současná omezení potýká s nedostatkem zaměstnanců, přičemž třetina těchto zaměstnanců by podle názoru podnikatelů mohla být nahrazena pracovníky z jiných oborů.

Dotázané firmy poptávají pracovní sílu především v sektoru zpracovatelského průmyslu nebo velkoobchodu a maloobchodu. Poptávky jsou aktuální zejména v Moravskoslezském kraji, v Praze, Pardubickém, Středočeském a Zlínském kraji.

Celkově je v současné době nadbytečná pro podniky zhruba sedmina zaměstnanců. Zhruba takovému procentu lidí proto hrozí propouštění.

„Mezi hlavními opatřeními, která musí podnikatelé implementovat během následujících tří měsíců, zaznívají dvě hlavní témata – zajištění zdraví a chodu společnosti, konkrétně vzájemná podpora či kvalitnější komunikace, a snížení nákladů na zaměstnance, buď formou snížení mezd, zkrácením pracovního týdne, podporou prostřednictvím kurzarbeitu nebo odpuštěním povinných odvodů,“ uvádí Vladislav Severa, vedoucí partner týmu pokročilé datové analýzy ve společnosti EY.

Tři čtvrtiny společností (77 %) vnímají kurzarbeit jako vhodné řešení stávající situace, ale varianta navrhovaná státem, tedy 20 % práce a 80 % doma hrazeno státem, je schůdná pouze pro 8 procent firem. Ostatní společnosti navrhují větší poměr práce, ideálně odpovídající 60% pracovnímu úvazku.

Jako největší zátěž vnímá aktuálně 8 z 10 podnikatelů sociální a 68 % podnikatelů zdravotní pojištění. Tomu odpovídá i vnímaná pomoc ve formě odložených daňových povinností. Ideální formou by podle 37 procent podnikatelů bylo odložení splatnosti sociálního a zdravotního pojištění o 4 až 6 měsíců.

Podnikatelům by prospělo otevření hranic

Firmám by nejvíce pomohlo otevření hranic do sousedních států, hlavně na Slovensko a do Německa, a zemí Evropské unie.

Téměř polovina firem (47 %) pociťuje potíže s přeshraničním pohybem osob. Největší překážkou je pro ně dovoz materiálu, vývoz výrobků a chybějící zákazníci. Dvě třetiny podniků se potýkají se zpomalením dodávek, třetinu společností trápí přerušení dodávek a/nebo navýšení nákladů.

Až 70 % podnikatelů se shoduje, že není možné udržet podnikání déle než 12 měsíců při současném stavu mezinárodních restrikcí.

Upravená tisková zpráva EY

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Neurčeno | Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme