Dubai Airshow odstartovala s českou posádkou na palubě

14. listopadu začala a do 18. listopadu potrvá prestižní letecká přehlídka Dubai Airshow. Na společném stánku české oficiální účasti vystavuje devět firem a další vyrazily na akci po vlastní ose. Letoun L 410 NG z Kunovic je zaparkovaný mezi statickými ukázkami veletrhu.

Do Dubaje míří náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová, která povede resortní delegaci na největším leteckém veletrhu na Blízkém východě. 

Dubai Airshow se koná na letišti World Central Dubai jednou za dva roky.

Letošní Dubai Airshow se účastní více než 1 200 vystavovatelů z více než 60 zemí světa. Mezi dvaceti národními pavilony světových leteckých velmocí, jako je USA, Kanada, Francie či Velká Británie, nechybí národní stánek České republiky organizovaný MPO ČR. Český letoun L 410 NG se prezentuje na tzv. stojánce veletrhu (static display) po boku 160 letounů různých typů od světových výrobců, jako je Airbus, Boeing, Embraer, Bombardier a další.

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

Dubai Airshow se koná na letišti World Central Dubai jednou za dva roky a patří mezi neprestižnější adresy pro setkání světových leteckých špiček. Letošní sedmnáctý ročník navíc, po dvouletém uzemnění leteckých veletrhu v britském Farnborough a pařížském Le Bourget v důsledku koronavirové pandemie, znovu otvírá světovou leteckou veletržní relaci. Osobní jednání se zákazníky a letové ukázky jsou v leteckém světě nedílnou součástí pro dotažení rozjednaných obchodních případů a uzavření nových objednávek. Předloni se hodnota kontraktů ohlášených na Dubai Airshow vyšplhala na 54,5 miliardy dolarů.

Českou oficiální účast (ČOÚ) doprovází robustní kampaň na podporu obchodních zájmů firem, která výrazně vyčnívá z praxe oborových „oficiálek“. Na základě firemních požadavků resort kromě běžného zajištění společného stánku nastartoval institucionální linky pro oslovení globální letecké špičky a vládních autorit, které se Dubai Airshow zúčastní.

„Zájmy českých leteckých firem podpořím osobní účastí a sérií jednání s klíčovými hráči na globální i regionální scéně. V Dubaji se mimo jiné sejdu se švédským SAABem, francouzským Safranem, britským BAE Systems, americkými GE Aviation a Honeywell či emirátským koncernem EDGE GROUP,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová, která povede resortní delegaci na Dubai Airshow ve dnech 15. a 16. listopadu.

S návrhem setkání náměstkyně oslovila zhruba šedesáti dopisy více než dvacet zahraničních vystavovatelů a vládní delegace z prioritních vývozních teritorií, které vytipovaly české firmy ve spolupráci s Asociací leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR).

„Dubai Airshow je pro nás premiérou nového přístupu k podpoře odvětví v rámci zahraniční prezentace. Postupně takto chceme nastavit nový standard oficiálních účastí pro letectví i další sektory. Iniciovali jsme propojení institucionálních sil v rozsahu, který je pro přípravu ČOÚ bezprecedentní. Pro oslovení zahraničních partnerů jsme využili synergií spolupráce s více než deseti institucionálními partnery, “ dodává Tauberová, kterou na Dubai Airshow doprovodí zástupci státních agentur na podporu exportu, investic a podnikání Czech Trade a CzechInvest.  

Česká posádka na Dubai Airshow

Aero Vodochody AEROSPACE, Aircraft Industries, Galaxy GRS, CHARVÁT AXL, MESIT holding, OMNIPOL, PBS Velká Bíteš, UNIS a VRgineers – to jsou společnosti, které se představí na společném stánku ČOÚ na Dubai Airshow. V oborovém členění se jedná o výrobce vojenských a civilních letounů, leteckých motorů, podvozků či padákových systémů a také poskytovatele supermoderních virtuálních systémů a simulátorů pro pilotní výcvik. Své obchodní týmy do Dubaje vypraví po vlastní ose také Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ), výrobce elektrických pohonných jednotek MGM COMPRO, dodavatelé komponent SEKO Aerospace a Jihostroj či Zlin Aircraft, výrobce výcvikových a akrobatických letounů značky ZLIN. 

Letoun L 410 NG | Nadezda Murmakova / Shutterstock.com

Široký záběr české expozice umožní v Dubaji předvést komplexní schopnosti českého leteckého průmyslu a tím připomenout světu, že je Česká republika jednou z devíti zemí na světě, která umí na vlastním území vyvinout a vyrobit letadlo. Takto reprezentativní vzorek českých firem se přitom na ploše jednoho stánku schází výjimečně, neboť jednotlivé segmenty mají odlišné obchodní zájmy. Dubai Airshow však svým zaměřením spojuje civilní i vojenskou rovinu leteckého průmyslu a láká celosvětovou leteckou komunitu napříč oborovým spektrem.

Největší českou leteckou továrnu Aero Vodochody poprvé v zahraničí reprezentuje nové vedení podniku. Firemní misi vede prezident společnosti Viktor Sotona, který usedl do čela letecké továrny v Odolené Vodě letos v září. Do Dubaje vyrazil také vrcholový management skupiny OMNIPOL, která se letos stala minoritním akcionářem Aero Vododchody.

Letoun L 410 NG, který je vlajkovou lodí českého civilního letectví, urazil z Kunovic do Dubaje 5200 kilometrů a během šestnáctihodinového letu s několika mezipřistáními proletěl vzdušnými prostory devíti zemí. „Prodej letounů zůstává parketou osobních jednání a letových ukázek, proto jsme do Dubaje vyslali letadlo a silný obchodní tým, který bude jednat se stávajícími provozovateli i novými zákazníky o možnostech uplatnění nových modifikací letounu L 410 NG, o kterých uvažujeme. Jde o hlídkovou či plovákovou verzi,“ říká generální ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková.

Spojené arabské emiráty lákají české letecké a kosmické výrobce nejen ve vztahu k Dubai Airshow. Pořadatelská země patří mezi prioritní zájmové trhy českého aerokosmického průmyslu. „České firmy mají špičkové technologie a vlastní vývojové kapacity, kterými se mohou podílet na rozvoji tamního aerokosmického průmyslu. Naskočit do rozjetého vlaku země s rozvíjejícím se průmyslem znamená vývojový podíl na designu finálních produktů a spolupráci na desítky let. Tempo, kterým Emiráty v rozvoji oblasti aerospace postupují, ovšem naznačuje, že se brána pro spolupráci ve vývojové fázi může brzy uzavřít,“ říká k oborovým příležitostem ve Spojených arabských emirátech prezident Asociace leteckých výrobců ČR Josef Kašpar.

Španělsko chce vyslat vlastní raketu do vesmíru

Loni dosáhl český letecký vývoz do Spojených arabských emirátů 241,4 milionů korun, vyplývá ze statistiky dostupných údajů ČSÚ, která vychází z vyhodnocení 28 vybraných položek. V položkovém rozpadu šlo zejména o části a součásti letadel, menší proudové motory, podvozky a padáky. Účast největších českých výrobců vojenských a civilních letounů na Dubai Airshow podle Kašpara významně přispěje k renomé České republiky jako letecké velmoci a zároveň posune jednání o možnostech uplatnění českých letounů ve Spojených arabských emirátech i regionu.

„Významným faktorem v rámci obchodování s leteckou produkcí, zejména v případě prodeje finálních letounů, je deklarovaná podpora domácí vládou. Mise náměstkyně ministra na Dubai Airshow a její důmyslná příprava s přesahem na firemní zájmy reflektuje požadavky odvětví, které vůči resortu komunikujeme,“ uzavírá Kašpar.

• Oblasti podnikání: Letecký průmysl

Doporučujeme