Dun & Bradstreet snižuje rating Polsku

Rating Polska byl snížen v kategorii středního rizika o dva kvartily z důvodu vážných ekonomických dopadů na zemi z důvodu probíhající války mezi Ruskem a Ukrajinou.

„Polská ekonomika je ovlivněna úzkými komoditními a energetickými vazbami na Rusko. S ohledem na pokračující válku s Ukrajinou, snižujeme rating na DB4c se zhoršujícím se výhledem,“ uvádí se ve zprávě světového lídra v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení Dun & Bradstreet.

Ilustrační fotografie

Rating Polska byl snížen v kategorii středního rizika o dva kvartily z DB4b na DB4d z důvodu vážných ekonomických dopadů na zemi z důvodu probíhající války mezi Ruskem a Ukrajinou. Strach ze stagflace je reálnější než dříve, a tak centrální bance nezbývá příliš mnoho možností – v březnu 2022 zvýšila sazbu o 50 bazických bodů na 3,5 %, což bylo šesté zvýšení za posledních pět měsíců a naznačila, že by sazba do konce roku moha vzrůst na 4,5 %.

Roční inflace dosáhla 8,5 % a přiblížila se k dvacetiletému maximu. Nicméně se očekává, že inflace ještě vzroste na vyšší úrovně z důvodu vysokých cen komodit v důsledku Rusko-ukrajinské krize. Stejně tak vzroste státní deficit, protože vláda bude muset prodloužit podpůrné programy pro domácnosti i pro firmy, které se dostaly do potíží.

Výhled pro polskou ekonomiku pro nejbližší období je z důvodu stávající geopolitické situace v Evropě komplikovaný. Ekonomika čelí zvýšenému kreditnímu i tržnímu riziku, stejně jako narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců. V důsledku vysokých cen surovin včetně paliv, kovů a potravinářských výrobků se očekávají významná narušení podnikání s vyšší počtem bankrotů. Zlotý je pod tlakem a dostal se na historicky nejnižší hodnoty vůči hlavním měnám, dochází ke zpomalení na exportních trzích, centrální banka je v režimu zvyšování sazeb, v ekonomice existují významná stagflační rizika.    

Nejpříznivější investiční klima má v Evropě aktuálně podle hodnocení Dun & Bradstreet Norsko a Dánko (DB2a), následuje Německo (DB2b). Česká republika (DB3c) i Slovensko (DB3b) jsou kategorii mírného rizika.

Redakčně upravená tisková zpráva Dun & Bradstreet

• Teritorium: Evropa | Polsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme