Důsledky překážek obchodu s potravinami ve Velké Británii po brexitu

Zpráva London School of Economics (LSE) uvádí, že překážky obchodu s potravinami v důsledku brexitu stály britské domácnosti zhruba 193 miliard Kč.

Výzkumníci z LSE odhadují, že dodatečné překážky na dovoz potravin z EU zvýšily výdaje na potraviny u každé domácnosti v průměru o 6 900 Kč. Jde o dodatečné náklady v důsledku vzniklých překážek obchodu při dovozu potravin z EU. Překážky obchodu kromě toho tyto dovozy trvale brzdí.

Ilustrační fotografie

Vědci spočítali, že ceny potravin ve Spojeném království od roku 2019 vzrostly o 25 %. Pokud by obchodní omezení po brexitu neexistovala, pak by tento nárůst činil pouze 17 %, tedy téměř o třetinu méně. Podle údajů o inflaci má Spojené království nejvyšší míru inflace v oblasti potravin v průmyslovém světě, i když květnové údaje již ukazují na její zmírnění.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Mezi obchodní překážky brexitu patří například dodatečné papírování při ověřování zboží a veterinární kontroly hospodářských zvířat. V současnosti britská vláda navíc připravuje další zpřísnění pravidel pro kontroly potravin a zemědělských komodit, která mají začít postupně platit od listopadu 2023. Je otázka, jaký dopad bude mít na ceny potravin toto zpřísnění pravidel.

Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval vládu Spojeného království, aby v zájmu snížení inflace snížila necelní překážky obchodu. Ve zprávě o stavu britské ekonomiky MMF uvedl, že vláda by se po uzavření Windsorské dohody mezi Londýnem a Bruselem měla snažit snížit inflaci způsobenou obchodními bariérami s hlavními obchodními partnery, tedy především s EU.

Autoři: Paul Wilkins a Tibor Angyal, místní zástupci ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Londýně. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod | Potravinářský průmysl

Doporučujeme