Na začátku října 2024 napsalo více než 40 skupin zabývajících se ochranou životního prostředí dopis členům Arrangementu OECD o oficiálně podporovaných vývozních úvěrech, v němž je naléhavě žádají, aby stávající zákaz financování uhelných projektů rozšířili i na projekty v oblasti ropy a zemního plynu.
Exportní úvěrové agentury patří mezi největší světové podporovatele transakcí s fosilními palivy, často v rozvojových regionech, jako jsou Asie a subsaharská Afrika. Klimatické skupiny tvrdí, že jejich podpora – ve formě záruk, pojištění a půjček – může být zásadní pro zajištění finančního dokončení projektů.
ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
V uplynulém roce odstoupili dva poradci Exportní a importní banky Spojených států (US Exim) z její rady pro klima kvůli záruce za úvěr ve výši 500 milionů USD na podporu rozšíření ropného a plynového pole v Bahrajnu, zatímco japonská agentura JBIC se dostala pod palbu kritiky kvůli financování nového plynového pole v západní Austrálii.
Mezi signatáři dopisu jsou i organizace Friends of the Earth, Oil Change International a BankTrack, podle nichž je: „nemyslitelné, aby agentury OECD pokračovaly v nalévání miliard do projektů na fosilní paliva“.
„Z deseti největších mezinárodních veřejných podporovatelů fosilních paliv jsou na prvních třech místech OECD exportní úvěrové agentury – korejská K-Sure, japonská JBIC a kanadská EDC. V průměru poskytují 41 miliard USD ročně do nových projektů fosilních paliv, které ničí plane tu, přičemž více než 90 % těchto transakcí plyne do ropy a plynu.“ Klimatické organizace doufají, že participanti Arrangementu OECD na svém zasedání prosadí zákaz fosilních paliv.