Současná angažovanost EGAP v Rusku činí 6,45 miliardy korun. Před invazí to bylo zhruba 11 miliard korun. „Díky společně vynaloženému úsilí pojišťovny a partnerských bank se nám kontinuálně daří získávat z Ruska splátky úvěrů, které byly či stále jsou v důsledku vojenského konfliktu vážně ohroženy nesplácením. Příznivý vliv měl také uměle nadhodnocený kurz rublu, který dlužníky motivoval ke splácení,“ vysvětluje předseda představenstva EGAP David Havlíček.
Většina obchodních případů realizovaných českými firmami v Rusku je tedy splácena i navzdory skutečnosti, že exportní banky a pojišťovny včetně EGAP svou činnost na ruském trhu po propuknutí války na konci loňského února zastavily. A na příznivých statistikách splácení se podílejí i výnosy z případů, které již v minulosti skončily pojistnou událostí. Loni například proběhla realizace dlouho chystaného prodeje pohledávky, který v minulých letech komplikovaly obstrukce ruské daňové správy či výnos z prodeje ruského výrobního závodu.
Další krok k evropské měně? Firmy budou moci účtovat a platit daně v eurech
Angažovanost EGAP v Ruské federaci klesá již devátým rokem v řadě. Zatímco na konci roku 2012 tvořila 30 procent z celkové angažovanosti pojišťovny, ke konci roku 2022 činila 7,9 procenta. Angažovanost EGAP v Rusku tvoří několik starších odběratelských a investičních úvěrů, a pak množství menších obchodních případů většinou se splatností do 2 let.
Rekordní vymáhání v roce 2022
Také díky statistice za ruský trh zaznamenal EGAP v roce 2022 vůbec nejúspěšnější rok při vymáhání dříve nesplacených pohledávek. Z obchodních případů, které skončily v minulosti pojistnou událostí, se pojišťovně loni podařilo získat částku 1,9 miliardy korun. Nejvíc v její 30leté historii. Za rok 2021 získali vymahači pojišťovny z „nedobytných“ pohledávek částku 693 milionů korun.
Exportní pojišťovna EGAP v loňském roce podpořila vývoz českých firem v objemu 41,2 miliardy korun do 39 zemí světa. Pojistila například dodávku obráběcího centra do Turecka, ložisek do Indie, projekt byznysového centra v Uzbekistánu, vývoz piva do Izraele či zavlažovacích čerpadel do Egypta. Za celou dobu své existence pojistila vývoz českých firem v objemu přesahujícím jeden bilion korun do 130 zemí světa.