Ekologická transformace thajského energetického leadera příležitostí pro české firmy

Společnost Banpu, jedna z největších energetických firem v Thajsku s aktivitami v celém asijsko-pacifickém regionu (mj. Indonésie, Čína, Austrálie), oznámila svůj 5-letý plán ekologické transformace a diverzifikace z uhlí na nové a udržitelné zdroje energie. Prvním krokem restrukturalizace, která již započala a měla by být dokončena v 1. čtvrtletí příštího roku, se stalo založení nové společnosti Banpu Next.Ta v sobě zahrne dosavadní dceřiné firmy Banpu Infinergy (BPIN) a Banpu Power (BPP) a bude se věnovat výhradně rozvoji portfolia „čisté energetiky“ – obnovitelné zdroje, nové technologie, energetická řešení „chytrých měst“, elektromobilita, energetické úložné systémy a související služby. Gigant Banpu hodlá do celé ekologické transformace investovat částku kolem 835 mil. USD a očekává, že jeho nové aktivity v čisté energetice přinesou navýšení rentability až o 100 %.

Banpu Next si dalo za cíl do roku 2025 navýšit produkci elektrické energie z menších solárních zdrojů (střechy apod.) ze stávajících 98 na 500 MW a u velkých zdrojů (velkoplošné solární „farmy“) dokonce z nynějších 300 MW na 1100 MW. Kapacita energetických úložných systémů se ve sledovaném období zvýší z 1 GWh na 3 GWh.

Také v oblasti elektromobility hodlá firma masivně investovat a v následujících pěti letech plánuje prodat 34 tisíc elektrovozidel (EVs) ze současného zanedbatelného stavu přibližně 100 kusů. V oblasti „smart cities“ se do roku 2025 předpokládá její účast na rozvoji cca devíti nových projektů.

Přestože Banpu stále počítá s udržením roční produkce uhlí v objemu cca 47 mil. tun, do budoucna plánuje výrazněji posílit svoje aktivity zejména v oblasti plynu a udržitelných zdrojů. Jen během roku 2019 firma investuje kolem 100 mil. USD právě do nově preferovaných technologií. Postupný proces proměny započal již v září 2017 nákupem 25,7% podílu v singapurské firmě Sunseap Group (solární energetika a úložiště v kapacitě cca 97 MW) za cenu 56 mil. USD.

V březnu 2018 pak firma pokračovala v další expanzi akvizicí 45 % singapurské firmy New Resources Technology (NRT, producent Li-ion baterií a operátor systému energetických úložišť) za 33 mil. USD. V únoru 2019 navíc přidala i 21,5% podíl ve společnosti FOMM (japonská vývojářská firma v oblasti kompaktních elektroautomobilů) a v březnu také 23% podíl ve start-upu MuvMi (mobilní aplikace pro elektrické tuk-tuky, sloužící jako alternativní hromadný dopravní prostředek v Bangkoku).

Podle CEO firmy, paní Somruedee Chaimongkol, prochází energetický trh výraznými přelomovými změnami v podobě 3D (decentralizace, dekarbonizace, digitalizace), a firma Banpu se proto pro udržení pozice regionálního lídra musí transformovat z tradičního producenta uhlí a energie na integrátora čisté energetiky.

Proces, kterým prochází nejen Banpu, ale i jiné tradiční energetické firmy v regionu, představuje příležitost i pro mnohé české firmy. Vedení Banpu projevilo zájem o spolupráci s námi nejen v oblastech čistých energií, vývoje a výroby elektroautomobilů (vč. baterií) nebo velkokapacitních energetických úložných systémů, ale např. i při vývoji řešení přečerpávacích vodních elektráren využívajících bývalé uhelné doly. Současně ale nelze opomíjet ani příležitosti nabídnuté pokračováním dosavadní činnosti v tradičních oblastech činnosti skupiny Banpu, vč. těžby a zpracování uhlí, které se podařilo identifikovat během jednání v rámci říjnového projektu na podporu ekonomické diplomacie zaměřeného na spolupráci s thajskými partnery.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republice v Bangkoku (Thajsko). Autor: Aleš Ždimera, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Thajsko | Zahraničí

Doporučujeme