Ekonomické příležitosti pro posílení obchodní výměny mezi ČR a Libyí

Dne 13. června 2023 se na Ministerstvu průmyslu a obchodu konalo Czech-Libyan Business Forum, na kterém se setkali zástupci MPO, Svazu průmyslu a dopravy České republiky a Svazu obchodních komor Libye.

Tématem byly příležitosti v sektorech hospodářství, jako jsou těžební, ocelářský a zdravotnický průmysl.

Ilustrační fotografie | Foto: Hussein Eddeb

Fórum za MPO vedl Petr Kulovaný, zástupce ředitele odboru mimoevropských zemí a vystoupil na něm František Chaloupecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Lybijskou delegaci vedl Mohamed Raied, předseda představenstva Svazu obchodních komor Libye.

Fórum bylo součástí programu incomingové mise zástupců Svazu obchodních komor Libye (General Union of Chambers of Commerce), Tripolské obchodní komory, státních podniků National Oil Corporation, Sirte Oil Company, Libyan Iron and Steel Company a soukromých společností Master Oil and Gas Services, Almajal Alalmy for Oil and Gas Services, New Energy LLC, Eagles Co. Import of Medicines and medical supplies, Almustaqbl Alhdyth Co. Vedení Svazu obchodních komor Libye a zástupci klíčových státních i soukromých firem ze zmíněných sektorů představily současné příležitosti, podmínky i výzvy pro posílení obchodní výměny mezi Libyí a ČR.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Relativní bezpečnostní stabilita v Libyi od podepsání dohody o příměří v roce 2020 a ustavení vlády národní jednoty (GNU) v roce 2021 navrátila dynamiku do rozvoje ekonomické aktivity a zahraničního obchodu Libye.

Ropný a plynový průmysl, který je pilířem libyjské ekonomiky, představuje příležitosti pro české firmy v rámci libyjské strategie na obnovu a rozšíření těžební a zpracovatelské kapacity uhlovodíků. Po častých výkyvech a blokádách vykazuje těžba ropy od srpna 2022 stabilních 1,2 mil. b/d, a Národní ropná korporace cílí její navýšení na 1,3 mil. b/d do konce roku 2023, a na 2 mil. b/d do pěti let. Vláda pro tyto účely alokovala mimořádné investice ve výši 7 mld. USD.

V rámci snah diverzifikovat libyjský export, usiluje státní podnik Libyan Iron and Steel Company (LISCO) o rozšíření a modernizaci produkce ocelových výrobků. V oblasti zdravotnictví je to další rozvoj více než 750 soukromých klinik s ambulantní a lůžkovou péčí, který představuje v Libyi zásadní potenciál pro české výrobce zdravotní techniky, vzhledem k vysoké poptávce ze strany Libyjců.

• Teritorium: Afrika | Česká republika | Libye | Zahraničí

Doporučujeme