Elon Musk zjišťuje možnost investice do minerální vody v Srbsku

V Srbsku tiskem proběhla informace, že společnost Tesla Motors, kterou vlastní Elon Musk, se obrátila na srbskou společnost Minaqua s nabídkou na spolupráci.

Minaqua sídlí v Novém Sadu a stáčí a prodává stejnojmennou minerální vodu s vysokým obsahem přírodního jódu. Nabídka na spolupráci prý zahrnuje i odkoupení podílu ve firmě. Pokud by nakonec došlo ke kapitálovému vstupu Elona Muska do společnosti Minaqua znamenalo by to, že se na srbském trhu objeví nový výrazný hráč.

Ilustrační foto

Zatím je zde v oblasti produkce a prodeje minerálních vod nejvýznamnější společnost Knjaz Miloš, ve které spolu s Pepsico drží vlastnický podíl česká společnost Mattoni 1873. Dalším významným hráčem v oblasti minerálních vod v Srbsku je společnost Coca Cola, která koupila několik menších místních výrobců.

Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery

Kapitál, kterým disponuje Elon Musk, by však umožnil zvýšit technologické možnosti výroby minerální vody Minaqua. Také by se dal očekávat silný impuls v oblasti marketingu této značky a tím by mohlo nakonec dojít i k ohrožení tržního postavení ostatních značek, mezi kterými je také zmíněný Knjaz Miloš.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Investice | Voda, odpady a životní prostředí

Doporučujeme