Emirátský státní holding rozšiřuje zemědělské aktivity

Jedna z největších společností ve Spojených arabských emirátech ADQ spustila první udržitelnou potravinářskou výrobu v zemi.

Podnik, otevřený uprostřed obchodní zóny ve městě Al Ain, má pomoci Emirátům získat prvenství v produkci čerstvých prémiových potravin v regionu. Jako další výhodu si od projektu slibují celkové snížení závislosti na dovozu těchto produktů ze zahraničí. Projekt získal název AgTech Park pro udržitelnou produkci a distribuci.

Ke spolupráci na tomto projektu byli přizváni tři největší odborníci na kryté farmaření v regionu, aby v areálu provozovali vybudované skleníky. Gil Adotevi, ředitel potravinové sekce v ADQ, říká, že tento plán navazuje na celkovou strategii Spojených arabských emirátů. Podpoří celkovou udržitelnost země, bude vyvíjet nové technologie a postupy a zajistí celoroční sklizeň nutričně bohatých potravin, které nemusí cestovat přes hranice země. Po celkovém dokončení projektu se bude hospodařit na 200 hektarech. Mezi hlavní produkty bude patřit ovoce, zelenina, byliny a koření.

Od státního podniku ADQ jde o další potvrzení jeho zaměření na zemědělství a potravinářství. ADQ zastřešuje také další projekt SILAL, který spojuje všechny hlavní potravináře v zemi a má podporovat jak výrobní, tak distribuční podniky.

Pod společnost ADQ také částečně spadá firma Agthia, jeden z lídrů mezi potravinářskými podniky v zemi. Společnost začátkem září oznámila, že kupuje 100% podíl v největším producentovi sladkostí a zdravých potravin v zemi, firmě BMB Group. Firma BMB, která sídlí ve Spojených arabských emirátech, vyrábí a distribuuje nejen v celém regionu, ale také začala exportovat například do USA. Hlavním tahákem ke koupi byl fakt, že se z původně výrobce sladkostí stala nejsilnější místní firma zaměřená na zdravé potraviny a rozvoj značek.

Cena za tuto transakci má být údajně více než 176 mil. dolarů. Firma Agthia, která spravuje aktiva v hodnotě 1,36 mld. dolarů, v posledních letech expanduje především díky akvizicím lokálních a mezinárodních podniků. Její strategií je být jedničkou na Blízkém východě a v Severní Africe do konce roku 2025. Firma BMB tak následuje předešlé akvizice jako například egyptskou zemědělskou firmu Ismailia Investment, emirátskou datlovou společnost Al Foah, saúdskou firmu Nabil Food a nebo kuvajtskou společnost Al Faysal Bakery.

Autor: Lukáš Zamrzla, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Abú Dhabí. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Témata: Ekonomika ve světě

Doporučujeme