Emirátský zemědělský gigant objevuje Egypt

Aghtia, polostátní gigant mezi zemědělskými podniky na území Spojených arabských emirátů, zažívá nebývalý růst.

Společnost, která je nyní vlastněná z více než 50 % státem skrze investiční společnost ADQ rozšiřuje svou mezinárodní působnost. Podle vize této zemědělské společnosti budou do roku 2025 hlavním hráčem v zemědělském sektoru napříč celým regionem Blízkého východu.

Ilustrační fotografie

V případě Egypta jde především o strategické umístění jeho aktiv. Expanze emirátských zemědělských gigantů do zahraničí je logickým krokem místní vlády. Pro zvýšení potravinové bezpečnosti a soběstačnosti musí udělat kroky mimo své neúrodné území.

Je sice pravdou, že velmi úspěšně investují nemalé peníze do technologií a emirátských farem, to ale nevyřeší celý problém. Jedinou cestou, jak si zajistit dostatek vlastních potravin a komodit, je tyto podniky v zahraničí vlastnit včetně celého přepravního řetězce.

V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Pro první zahraniční investice se Aghtia zaměřila na Blízký východ, severní Afriku a Pákistán. Z důvodu politické i ekonomické nestability v Pákistánu zvolila nakonec převážně stabilnější země v Africe. Od roku 2021 tak velmi výrazně investuje především do Egypta.

Současný export společnosti z této země již přesáhl 20 mil. USD a potenciál je několikanásobně vyšší. Ještě v roce 2021 tvořily příjmy Aghtia ze zahraničí pouze 10 % obratu. V minulém roce se už vyšplhaly na více než polovinu.

Díky velkému růstu a silnému zapojení státu do této společnosti o ní ještě hodně uslyšíme. Na rok 2023 má připraveno více než 10 mld. korun pro zahraniční akvizice. Je tedy jen otázkou času, kdy se po rozvojových zemích zaměří i na Evropu.

Autor: Lukáš Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Oblasti podnikání: Investice | Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme